Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Teraz nie zboczysz z drogi. Jak wybrać nawigację samochodową?

Treść

Często wybierasz się na weekendowe wypady poza miasto, zwiedzasz pobliskie miejscowości, a może podczas urlopu wsiadasz do samochodu i jedziesz wprost przed siebie? Niezależnie od tego, dokąd lubisz się wybierać, Twoim sprzymierzeńcem będzie nawigacja samochodowa. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niej poruszanie się zarówno po znajomym mieście, jak i nowych ścieżkach. Tradycyjne mapy odeszły już do lamusa, a nawigacja w telefonie nie jest tak dokładna i przystosowana do dynamicznej jazdy. Szukasz nawigacji GPS dla siebie, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Czytaj dalej i wybierz model najlepszy dla siebie.

Co jest najważniejsze w nawigacji samochodowej? Przegląd parametrów

Koszty poszczególnych modeli nawigacji samochodowych potrafią znacznie się od siebie różnić. Od czego zależy ta rozpiętość cen? Jak wybrać sprzęt, który wybierze najlepszą trasę, znajdzie pobliską stację benzynową i poprowadzi nas przez nieznajome drogi? Sprawdźmy, które parametry nawigacji GPS są najważniejsze.

Ekran

Na ten element warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Ekran nawigacji powinien być maksymalnie czytelny, aby jeden rzut oka na sprzęt wystarczył do zorientowania się w trasie. Większy ekran pozwoli wygodnie wpisać interesujący nas adres, a także zmieści widoczne dodatkowe informacje. Nie oznacza to, że największa przekątna zawsze będzie najlepsza. Zbyt duże wymiary urządzenia mogą sprawić, że będzie ono przysłaniało widok kierowcy. Do samochodów osobowych poleca się 5-calowe wyświetlacze.

Oprócz rozmiaru ekranu istotna będzie również jego jasność. Im wyższy poziom jasności jesteśmy w stanie otrzymać, tym bardziej widoczne będą wyświetlane na ekranie informacje. To szczególnie ważne, gdy będziemy jechać w pełnym słońcu. Sprawdź również rozdzielczość ekranu. W większości przypadków wystarczająca będzie rozdzielczość 420x272 piksele. Jeśli na urządzeniu chcemy przeglądać również zdjęcia z podróży czy strony internetowe, lepiej będzie zaopatrzyć się w ekran 800x480 pikseli o jakości HD.

Mapy

Kupując nawigację, zwróć uwagę na to, czy producent zapewnia dożywotni dostęp do map. To obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy martwić się o dokupowanie dostępu do tras. Przed zakupem sprawdź szczegółowość map: czy dostępne są jedynie mapy Polski, a może również Europy Centralnej (oznaczone symbolem CEE - 27 krajów), całej Europy (symbol FEU i EU - 44 państwa) czy świata (polecamy model Tom Tom: https://www.neonet.pl/nawigacja/tomtom-start-52-eu-5-ltm.html z mapami 48 państw)? Ważna jest też sama dokładność map. W przypadku miast bardzo dobry wynik to dokładność do 1 metra, a terenów pozamiejskich - 10 metrów.

W mapach, oprócz określania trasy, ważne są też dodatkowe informacje. Sprawdź, czy nawigacja potrafi wyszukać takie informacje, jak najbliższy sklep spożywczy, bankomat, szpital, restauracja czy czarne punkty na drodze. Dostęp do takich danych da Ci pewność, że nie tylko bezpiecznie dotrzesz w wyznaczone miejsce, ale też po drodze znajdziesz punkty usługowe lub pomoc w razie zagrożenia.

Pamięć

Decydując się na konkretny model, koniecznie sprawdź, jaką pamięć wewnętrzną posiada, a także czy gwarantuje możliwość podłączenia zewnętrznego źródła pamięci. Slot na karty pamięci jest szczególnie istotny - nigdy nie wiadomo, jak dużo pamięci będzie nam potrzebne, kiedy będziemy chcieli wgrać nowe szczegółowe mapy, na przykład świata lub szczegółowe mapy poszczególnych krajów.

Poszukujesz konkretnych modeli nawigacji samochodowych? Sprawdź listę polecanych produktów tutaj: https://www.neonet.pl/nawigacja/nawigacja-dla-samochodow-osobowych.html i wybierz urządzenie, które będzie Twoim przewodnikiem.

Autor: Silesian