Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Telepraca w kodeksie

Treść

W kodeksie pracy zostaną umieszczone przepisy regulujące m.in. zasady wykonywania telepracy, czyli pracy poza siedzibą pracodawcy i za pośrednictwem np. komputera i internetu. Przepisy, które przyjął rząd, uregulują także prawa i obowiązki firmy zatrudniającej telepracowników.

Zatwierdzone już przez rząd zmiany w kodeksie pracy mają przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tą formą zatrudnienia. Telepraca, jak określono, ma polegać na wykonywaniu pracy poza biurem dzięki wykorzystaniu komunikacji elektronicznej.
- Telepraca to forma zatrudnienia, która może być efektywną metodą walki z bezrobociem - uważa premier Jarosław Kaczyński. Zdaniem premiera, popularyzacja telepracy będzie miała również pozytywne skutki społeczne. Pozwoli bowiem, dzięki pracy w domu, na łączenie jej z opieką nad dziećmi. W ten sposób będzie też można z powodzeniem pracować w miejscowościach znacznie oddalonych od zakładów pracy. Według wiceministra pracy Kazimierza Kuberskiego, często jedynie w szczątkowej formie, ale telepracę stosuje około 16 proc. pracodawców. Najczęściej jednak w naszym kraju wykonują ją osoby pracujące na własny rachunek.
Zmienione przepisy umożliwią wybór formy telepracy już na etapie nawiązywania stosunku pracy. Będzie można jednak zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy w trakcie zatrudnienia. Pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika, który odmówił wykonywania telepracy. Według Kuberskiego, telepraca będzie korzystna również dla pracodawców. Pozwoli np. na ograniczenie kosztów utrzymania stanowisk pracy.
Nowelizacja kodeksu pracy zakłada też m.in. wprowadzenie dodatkowych obowiązków dla pracodawcy zatrudniającego telepracowników. Firma taka będzie miała np. obowiązek dostarczenia niezbędnego sprzętu do wykonywania telepracy, ubezpieczenia go oraz pokrycia kosztów instalacji, serwisu i konserwacji. Pracodawcy zostaną również zobowiązani do zapewnienia telepracownikowi pomocy technicznej, a także niezbędnego szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.
Nowe prawo zagwarantuje mu również, że będzie traktowany na równi z innymi pracownikami. Telepracownik uzyska też prawo do korzystania z prowadzonej przez pracodawcę działalności socjalnej. Będzie jednak np. dodatkowo zobowiązany do przekazania pracodawcy informacji niezbędnych do porozumienia się z nim oraz zapoznania się z zasadami ochrony danych.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2007-04-12

Autor: wa