Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Technika nie wyręczy w myśleniu

Treść

Nowoczesne techniki multimedialne mogą być pomocne w kształceniu ludzi, ale nie mogą one wyręczyć człowieka w myśleniu i działaniu - ostrzegali uczestnicy konferencji "Multimedia w edukacji", jaka odbyła się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Profesor dr hab. Dominik Sankowski, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, podkreślał, że to przede wszystkim uczelnie wyższe mają ogromną rolę we wdrażaniu i wykorzystywaniu nowych technologii w kształceniu młodych ludzi i w badaniach naukowych.
Otwierając konferencję "Multimedia w edukacji", o. Tadeusz Rydzyk, założyciel WSKSiM, przypomniał, że Kościół zawsze wykorzystuje najnowsze techniczne rozwiązania do głoszenia Ewangelii w myśl słów Chrystusa: "Idźcie na cały świat i nauczajcie narody". Profesor Dominik Sankowski zaznaczył, iż zastosowanie multimediów w edukacji wpływa korzystnie na nauczanie, gdyż wzrasta efektywność nauki i przyswajania wiadomości. Jednak istnieje obawa przed rozwojem szkodliwego wzorca - "stechnicyzowanego" podejścia do życia i owładnięcia ludzi ideą, że środki techniczne mogą ich wyręczyć w myśleniu i działaniu. - Internet dostarcza szerokiej wiedzy, ale nie naucza wartości. To uczniowie i studenci, a nie technologia, nadal pozostają podstawowym podmiotem w procesie kształcenia - podkreślił prof. Sankowski.
Z kolei prof. Bronisław Siemieniecki, kierownik Katedry Dydaktyki i Mediów w Edukacji UMK, podzielił się wynikami badań naukowych z zakresu zastosowania multimediów w edukacji. - Dzięki multimediom skuteczność nauczania podnosi się o 56 proc., zrozumienie tematu wzrasta o 50-60 proc., występują rzadsze nieporozumienia przy przekazie wiedzy o 20-40 proc., oszczędność czasu o 38-70 proc., uczenie się staje się szybsze o 60 proc., zaś zakres przyswajanej wiedzy wyższy o 25-50 proc. - wyliczał prof. Siemieniecki.
Temat konferencji wybrany został nieprzypadkowo. WSKSiM od początku istnienia stara się stosować w dydaktyce najnowocześniejsze środki multimedialne pomagające studentom w nauce. Uczelnia wychodzi także naprzeciw wszystkim zainteresowanym, którzy pragną poszerzać swoją wiedzę poprzez internet, np. w postaci Akademickich Spotkań z Mistrzami. Jest to kurs internetowy wykorzystujący metody i techniki kształcenia na odległość (tzw. e-learning), czyli domowy uniwersytet dla osób w każdym wieku i bez względu na wykształcenie. Przełomowym osiągnięciem jest możliwość rozmowy głosowej uczestników z wykładowcą. Takie rozwiązanie zostało zastosowane w Polsce po raz pierwszy. O praktycznych przykładach wykorzystania technologii internetowych w WSKSiM mówił dr Grzegorz Osiński, kierownik Instytutu Informatyki w toruńskiej uczelni. W Akademickich Spotkaniach z Mistrzami uczestniczy prawie 300 słuchaczy (najstarszy ma 90 lat). - Najaktywniejsi kursanci logowali się na platformie edukacyjnej ponad 500 razy - mówił prelegent.
Poprzez sobotnią konferencję WSKSiM pierwszy raz zaprezentowała dokonania naukowców i studentów z kierunku informatyka, jaki od dwóch lat prowadzony jest w WSKSiM. - Uczelnie czują wyzwanie dzięki wysokiemu poziomowi, jaki Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu reprezentuje. Jako ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej mam przegląd tego, co się dzieje na innych uczelniach, również w tych najlepszych państwowych i niepaństwowych. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co dziś zobaczyłem: nowy portal WSKSiM i włączenie uczelni w badania na najwyższym naukowym poziomie - stwierdził prof. Dominik Sankowski. - Takiej dbałości o studenta, jaka tutaj występuje, to naprawdę nie spotkałem nigdzie. To uczelnia XXI wieku, w której obok wartości czysto naukowych występują wartości humanistyczne - dodał Sankowski.
Katarzyna Cegielska, Toruń
"Nasz Dziennik" 2009-06-01

Autor: wa