Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tauron wejdzie na giełdę

Treść

Debiut na warszawskiej giełdzie na przełomie 2008 i 2009 roku, ponad 30 miliardów złotych inwestycji w ciągu najbliższych 15 lat, znaczne zwiększenie mocy elektrowni i elektrociepłowni, rozwijanie sektora energii odnawialnej - to najważniejsze cele strategiczne, jakie postawiła sobie grupa Tauron Polska Energia w Katowicach.

Tauron to od wczoraj nowa nazwa Energetyki Południe, drugiego pod względem wielkości koncernu energetycznego w Polsce. Prezes Joanna Strzelec-Łobodzińska przedstawiła ambitny plan rozwoju grupy. Podkreśliła, że zmiana nazwy jest związana m.in. z tym, że firma nie chce być kojarzona tylko z południową Polską. Plany rozwoju mówią nawet o ekspansji za granicą, bo Tauron będzie budować np. nowe transgraniczne linie przesyłowe. Dlatego też nazwa grupy nawiązuje do mitu Zeusa, który pod postacią byka (taurusa) porywa Europę.
Jeśli projekty inwestycyjne zostaną zrealizowane, to moc elektrowni należących do Taurona wzrośnie z ponad 5,4 tys. MW do nawet 8 tys. MW. Z kolei moc elektrociepłowni ma sięgnąć 4,6 tys. MW (teraz jest o 2 tys. niższa). Niemniej istotne są inwestycje w odnawialne źródła energii (elektrownie wodne i na biomasę).
Nakłady na rozwój grupy wymagają pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Dlatego Tauron będzie emitował obligacje, sprzeda swoje akcje na warszawskiej giełdzie i niewykluczony jest także debiut na parkiecie w Londynie. Na pewno jednak Skarb Państwa zachowa kontrolny pakiet akcji, bo rząd nie chce oddać kontroli nad tak strategicznym sektorem jak energetyka. Katowicka grupa ma pełne poparcie ministerstwa skarbu w realizacji swoich planów, bo są one zgodne z rządowym programem dla sektora elektroenergetycznego. - Naszym zamiarem było powołanie zintegrowanych grup, które są w stanie podjąć skuteczną walkę konkurencyjną na europejskim rynku - powiedział minister skarbu Wojciech Jasiński. - Mamy możliwości prowadzenia polityki gospodarczej. Z jednej strony chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa, a z drugiej strony firmy będą służyć wzrostowi gospodarczemu kraju - dodał.
Tauron liczy, że będzie łakomym kąskiem dla giełdowych inwestorów. Grupa liczy, że jej kapitalizacja w chwili debiutu na warszawskim parkiecie pobije rekord ustanowiony przez bank PKO BP (24,5 mld złotych).
KL
"Nasz Dziennik" 2007-10-04

Autor: wa