Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tatarzy Krymscy apelują do świata

Treść

Tatarzy Krymscy, obchodzący 64. rocznicę stalinowskich deportacji, zaapelowali do Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy i Unii Europejskiej, aby wywarły nacisk na ukraiński rząd w celu przywrócenia im wszystkich praw obywatelskich, należnych narodowi deportowanemu. Aktywiści ruchu Tatarów na Krymie zwrócili uwagę społeczności światowej na katastroficzny wymiar stalinowskich działań, których skutki trwają do dzisiaj.

Proces powrotu Tatarów Krymskich na zamieszkałe przez nich pierwotnie terytoria jeszcze nie został zakończony. Problem w tym, że ani Ukraina, ani kraje Wspólnoty Niepodległych Państw nie realizują podjętych wcześniej zobowiązań doprowadzenia do powrotu na Krym potomków deportowanych rodzin. "Nie ma usprawiedliwienia dla władz, które przez 17 lat niezależności Ukrainy nie uchwaliły żadnej ustawy przywracającej polityczne, ekonomiczne, socjalne i kulturalne prawa krymskotatarskiemu narodowi" - zaznaczono w rezoluzji mityngu Tatarów w Symferopolu.
Wiceprzewodniczący parlamentu tatarskiego na Krymie, Refat Czubarow, powiedział dziennikarzom, że ukraińskie władze nie są w stanie kompleksowo rozwiązać powstałych problemów, dlatego Tatarzy Krymscy zmuszeni są zwracać się do organizacji międzynarodowych z prośbą o interwencję.
Przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie - Leonid Żuńko, przeczytał oświadczenie Wiktora Juszczenki w tej kwestii. "Nie pozwolimy, aby jakaś awanturnicza siła wygrywała swoje interesy tą międzyetniczną kartą, tak w Autonomicznej Republice Krym, jak i na całej Ukrainie. Apeluję do wszystkich, aby się zjednoczyli i porozumieli" - czytamy w wydanym przez prezydenta Ukrainy apelu.
Józef Stalin 11 maja 1944 r. podpisał przygotowane przez NKWD postanowienie "O przesiedleniu Tatarów Krymskich z Autonomicznej Sowieckiej Socjalistycznej Republiki Krym do Uzbeckiej Sowieckiej Socjalistycznej Republiki". Oskarżono ich o kolaborację z hitlerowskimi Niemcami. Deportację rozpoczęto 18 maja 1944 r. i zakończono 20 maja 1944 roku. Z Krymu deportowano190 tys. jego rdzennych mieszkańców. Wcześniej, w 1941 r., Stalin deportował zamieszkałych na Krymie Niemców.
Eugeniusz Tuzow-Lubański, Kijów
"Nasz Dziennik" 2008-05-20

Autor: wa