Tatarska kuchnia na Mazowszu
Treść
Producenci tradycyjnej żywności z Małopolski, Podlasia i Mazowsza wezmą udział w VI Dniach Produktów Tradycyjnych "Polskie Smaki". Impreza odbędzie się 12 i 13 maja na terenie Praskiej Giełdy Spożywczej w podwarszawskich Ząbkach.
Podlasie i Mazowsze to już stali uczestnicy "Polskich Smaków", natomiast województwo małopolskie będzie reprezentowane na tej imprezie promocyjnej po raz pierwszy. A Małopolska to region, gdzie żywe są tradycje wytwarzania żywności metodami naturalnymi, w oparciu o stare receptury mające nawet po kilkaset lat. Wystawcy z Małopolski będą prezentować głównie wyroby wędliniarskie oraz produkty mleczarskie, jak sery góralskie: oscypek, bryndza i redykołka. Będzie można także spróbować chleba prądnickiego, podpłomyków i polędwicy galicyjskiej. Wiele z tych produktów jest znanych nie tylko na Podhalu i w Małopolsce; można je kupić także w wielu miastach w całym kraju. Jednak sieć sprzedaży jest wciąż mała, więc promocja podczas "Polskich Smaków" z pewnością posłuży producentom w nawiązaniu kontaktu z nowymi firmami handlowymi.
Jedną z wizytówek Małopolski jest "Bacówka" z Rajbrotu, która będzie specjalnym gościem praskiej imprezy. Jest to jeden z najważniejszych w regionie producentów wędlin. Są one przygotowywane wedle tradycyjnych receptur na bazie mięsa ze świń rasy puławskiej lub innych najlepszych polskich ras. Co ważne, tak jak przed laty do peklowania mięsa używa się wody źródlanej, a do wędzenia drewna olchowego, bukowego i jałowca. Mięso jest poddawane obróbce cieplnej, oczywiście tylko w tradycyjnych wędzarniach. "Bacówka" jest znana przede wszystkim z takich wyborów jak: szynki (zwane szołdrami), polyndwica Maryny, bocuś bacowski, zadek po pańsku czy wsiowo kiełbasa. Znaczna część produkcji trafia na eksport.
Po raz trzeci w Dniach Produktu Tradycyjnego wezmą udział producenci z województwa podlaskiego, gdzie rolnicy coraz bardziej nastawiają się na produkcję i promocję lokalnych specjałów - rozumiejąc, że wytwarzanie żywności według starych receptur to szansa na rozwój ich gospodarstw. Tym razem na Dni Produktów Tradycyjnych przybędzie osiemnastu wystawców, w gronie których najwięcej, bo sześciu, będzie oferować nabiał, natomiast czterech zaprezentuje wędliny. Wśród przysmaków z tego regionu amatorzy tradycyjnej żywności znajdą m.in. posiadające unijny certyfikat tatarskie pierekaczewniki (wielowarstwowe ciasto z farszem) czy też tatarskie jeczpoczmaki (danie z ciasta drożdżowego z farszem) oraz litewskie wędliny, czy karaimskie kibiny (drożdżowe bułeczki z baraniną). Nie zabraknie także podlaskich serów, kiszki ziemniaczanej oraz kiszonek i marynat.
Na "Polskich Smakach" pojawi się "Tatarska Jurta" ze wsi Kruszyniany (nad granicą z Białorusią), gdzie będą prezentowane potrawy z wielowiekowej tradycji kulinarnej polskich Tatarów. Prowadzą ją Dżanneta i Mirosław Bogdanowiczowie, a ich gościem był niedawno także goszczący w Polsce brytyjski następca tronu - książę Walii Karol. Tatarska kuchnia przeżywa na Podlasiu prawdziwy rozkwit, a jej dania serwuje choćby coraz więcej gospodarstw agroturystycznych.
Bogatą ofertę jak co roku przygotowuje także Mazowsze. Oprócz wędlin konsumenci będą mogli posmakować produktów mleczarskich, pieczywa czy też przetworów owocowo-warzywnych. Wśród nich znajdziemy m.in. przysmaki kurpiowskie: miody, pieczywo, psiwo kozicowe czy skcecki z cebulą i czosnkiem. Na mazowieckich stoiskach znajdziemy także makaron radziwiłłowski, obwarzanki odrzywolskie i ciechanowski krzepiak (napój słodowy).
Honorowy patronat nad imprezą sprawują minister rolnictwa Marek Sawicki i marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Krzysztof Losz
Nasz Dziennik 2010-05-06
Autor: jc