Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tarcza wciąż niewiadoma

Treść

Misja polskich wojsk w Afganistanie i ewentualne plany budowy tarczy antyrakietowej na terenie Polski - to główne tematy wczorajszego wyjazdowego, tajnego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Posłowie wysłuchali informacji Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego WP.
Jak powiedział nam jeden z członków komisji, wciąż nie ma czytelnego sygnału ze strony Amerykanów, czy spełnią nasze warunki dotyczące budowy części ich systemu tarczy antyrakietowej (NMD). Przypomnijmy, że jednym z warunków jest przekazanie Polsce systemu rakiet Patriot do obrony przeciwlotniczej Warszawy.
Europejska część amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która wkrótce powstanie, ma składać się z wyrzutni dla maksimum dziesięciu rakiet. Decyzja ma zostać podjęta do końca grudnia, choć podczas wizyty premiera Jarosława Kaczyńskiego w USA jako datę graniczną decyzji wskazywano listopad.
- Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do rozmieszczenia obrony antyrakietowej w Europie, chociaż omawiamy to z naszymi sojusznikami europejskimi w NATO i w rozmowach dwustronnych - mówił rzecznik sekretarza obrony USA płk Joe Carpenter.
Koszt budowy europejskiej części NMD oszacowano na 1,6 miliarda dolarów w ciągu pięciu lat. Rzecznik stwierdził również, że ostateczna decyzja o budowie musi być zatwierdzona przez Kongres przyznający fundusze z budżetu, a w którym większość mają teraz Demokraci. Europejska część NMD ma powstać do 2011 roku.
MW
"Nasz Dziennik" 2006-11-18

Autor: wa