Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"taka piękna to armia była..."

Treść

Wystawę "taka piękna to armia była..." otwarto wczoraj w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Na ekspozycji zaprezentowano wybór kilkudziesięciu zdjęć w formie wielkoformatowych fotogramów, które zostały ułożone w wizualną opowieść. Dodatkowo plansze uzupełniono oryginalnymi elementami mundurów i wyposażenia Wojska Polskiego z lat 1918-1939.

- Armia II Rzeczypospolitej była bardzo istotnym elementem życia państwowego w różnych aspektach. Wynikało to z roli, jaką odegrała w odzyskaniu i utrzymaniu niepodległości po I wojnie światowej. Armia była obecna na każdym etapie życia, w ministerstwach i urzędach państwowych, a także w instytucjach kulturalnych i prywatnych. Ale była to armia złożona także ze zwykłych ludzi z różnymi słabościami - tłumaczy Andrzej Rybicki, straszy kustosz MHF, autor scenariusza i pomysłodawca ekspozycji. Stąd na wystawie zaprezentowano zdjęcia z bardzo oficjalnych państwowych uroczystości, lecz także fotografie z prywatnego życia żołnierzy.
Ekspozycja powstała w oparciu o zbiory Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego i Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila". Przedstawia wybór kilkudziesięciu fotografii. - Zdjęcia w kilku miejscach zostały uzupełnione aplikacjami oryginalnego sprzętu wojskowego z okresu międzywojennego. Prezentacja tego sprzętu miała na celu zwrócenie większej uwagi na te elementy wyposażenia, które widzimy na fotografii - wyjaśnia Andrzej Rybicki. Taki zabieg dał doskonały efekt, ze współczesnych reprodukcji fotograficznych powstały swego rodzaju eksponaty muzealne tworzące zupełnie nową jakość.
Na wystawie urządzono również szufladę żołnierską - skrytkę, którą najprawdopodobniej posiadał każdy oficer, a do której wkładał rzeczy dla niego sentymentalne, pamiątkowe, np. zapalniczkę, którą otrzymał w czasie wręczania patentu oficerskiego, aparat fotograficzny czy stare naramienniki.
Ekspozycję zamyka praca Tadeusza Kantora "Klęska wrześniowa" napisana w 1990 roku na zamówienie tworzącego się wówczas Muzeum Armii Krajowej.
- Wystawie towarzyszy jeszcze inna, zatytułowana "Ostatnie dni pokoju w sierpniu 1939 roku", prezentowana w naszej galerii plenerowej "Na płocie" [przy wejściu do MHF]. Jest to wystawa fotograficzna mówiąca o Krakowie w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Prezentujemy na niej prace wykonane przez Pawła Bielca, znanego krakowskiego fotografa zmarłego przed kilku laty w wieku 101 lat - zaznacza Maciej Beiersdorf, dyrektor MHF.
Wystawę "taka piękna to armia była..." można oglądać w siedzibie MHF przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie do końca września.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-09-01

Autor: wa