Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tak pielęgnuje się pamięć o tradycji

Treść

W Lubaczowie zakończył się VI Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej - "Bogu i Ojczyźnie". W dwudniowej imprezie, która z roku na rok zyskuje coraz większe uznanie publiczności, trwale wpisując się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń religijno-kulturalnych, uczestniczyli znani wykonawcy scen polskich, a także chóry i zespoły śpiewacze z całej Polski.

Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej - "Bogu i Ojczyźnie" zainicjowany został w 2001 r. dla upamiętnienia 10. rocznicy wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na ziemi lubaczowskiej. Ideą przewodnią imprezy organizowanej przez Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne "Rota", parafię pw. Świętego Stanisława BM oraz Biuro Radia Maryja w Lubaczowie jest przypominanie najpiękniejszych kart z historii i kultury polskiej, pobudzanie ducha patriotyzmu, rozwijanie piękna języka ojczystego oraz przypominanie nauczania największego z rodu Polaków - Ojca Świętego Jana Pawła II. W poprzednich edycjach tej bogatej w treści imprezy na scenie przed konkatedrą lubaczowską widzowie mogli obejrzeć m.in. inscenizację chrztu Polski, zjazd gnieźnieński i koronację Bolesława Chrobrego, męczeńską śmierć biskupa Stanisława ze Szczepanowa, a także spektakl teatralny Objazdowej Sceny Narodowej pt. "Zmartwychwstanie" autorstwa Lusi Ogińskiej w reżyserii Bohdana Poręby nawiązujący do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego - ukazujący współczesny obraz społeczeństwa polskiego, dla którego ważniejszy od patriotyzmu jest pieniądz i kariera. Tegoroczna edycja festiwalu stała pod znakiem wielkiego jubileuszu. Przed 350 laty we Lwowie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który obecnie znajduje się w konkatedrze lubaczowskiej, w obliczu potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz złożył śluby, powierzając Maryi zagrożoną Ojczyznę. W rocznicę tego wydarzenia inscenizację ślubów przedstawił Zespół Teatru Łazienki, przy współudziale Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, a w rolę króla Jana Kazimierza wcielił się gość festiwalu - znany i ceniony aktor Olgierd Łukaszewicz. Publiczności licznie zgromadzonej na placu przed lubaczowską konkatedrą w wiązance pieśni i piosenek partyzanckich zaprezentował się Zespół "Cantilena" oraz orkiestra młodzieżowa z Tryńczy. Ponadto wystąpili: Zespół ze Szczytna, przedstawiając XVII-wieczne tańce i pieśni, Zespół Klerycki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zespół Dziecięcy ze Szkoły Podstawowej im. Obrońców Ziem Polskich z Wocławy k. Gdańska, Zespół "Sokole Gniazdo" z Sokolnik, który zaprezentował montaż słowno-muzyczny o tragedii oświęcimskiej, a z programem poświęconym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wystąpił Zespół "Niebiescy" z Lubaczowa.

Chorągiew prezydenta
Wśród gości tegorocznego festiwalu był też jeden z najwybitniejszych interpretatorów piosenki poetyckiej i literackiej w kraju Jarosław Chojnacki. Podczas niedzielnej Mszy św. festiwalowej poświęcono kopię chorągwi króla Jana Kazimierza ufundowaną przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, która zostanie umieszczona przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w sanktuarium lubaczowskim. W dobie dyskusji na temat postaw patriotycznych lubaczowski Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej "Bogu i Ojczyźnie" obok walorów artystycznych spełnia także rolę edukacyjną.
- Impreza ta uświadamia wszystkim, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, obowiązek pielęgnowania tradycji i wartości chociażby takich jak patriotyzm, bez których żaden naród nie może normalnie funkcjonować i bronić swych praw także na forum międzynarodowym. Poprzez propagowanie wartości, zasad i ideałów, które przez wieki przyświecały wybitnym synom tej ziemi i narodowym bohaterom, a które zawierają się w słowach "Bóg, Honor, Ojczyzna", chcemy uczyć młode pokolenie świadomości bycia Polakami nie tylko z nazwy czy pochodzenia, ale przede wszystkim utożsamiania się z tym wielkim dziedzictwem przodków, któremu na imię Polska - podkreśla ksiądz dziekan Franciszek Nucia, proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Stanisława ze Szczepanowa w Lubaczowie, jeden z pomysłodawców festiwalu. O randze festiwalu świadczy chociażby fakt, że listy gratulacyjne dla organizatorów i uczestników tej patriotycznej imprezy skierowali prezydent RP Lech Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Jurek. Patronat medialny nad tegorocznym Narodowym Polskim Festiwalem Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej - "Bogu i Ojczyźnie" w Lubaczowie sprawowali: Radio Maryja, TV Trwam oraz "Nasz Dziennik".
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2006-06-26

Autor: ab