Tajemnice śląskich zabytków
Treść
W ramach zaplanowanych na Dolnym Śląsku w dniach 12-20 września br. Europejskich Dni Dziedzictwa w 60 obiektach przygotowano ponad 100 imprez. Będą to m.in. pikniki historyczne, wyprawy rowerowe, spacery z przewodnikiem, wystawy, wykłady, koncerty i gry historyczno-plenerowe.
- Miłośnicy zamków i pałaców powinni przyjechać na Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego na Dolny Śląsk, ponieważ tak wielkiej ilości tego typu budowli nie znajdą nigdzie więcej. Na Dolnym Śląsku znajduje się ok. 100 zamków i prawie 500 pałaców, co stanowi 1/4 wszystkich tego typu obiektów w Polsce - zachęca w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Anna Kowalów, rzecznik wrocławskiego Muzeum Narodowego, koordynatora obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Warto będzie zwiedzić z przewodnikiem niedawno wyremontowane pałace w Staniszowie i w Wojanowie, odrestaurowany folwark w Łomnicy, a także zobaczyć plany odbudowy założenia pałacowego w Bukowcu. Atrakcją będzie też zapewne prom przewożący turystów przez rzekę Bóbr między Łomnicą a Wojanowem. Z kolei miłośnicy historii regionu dolnośląskiego nie powinni przegapić wydarzeń w Mysłakowicach, gdzie zwiedzającym udostępniony zostanie pałac, na co dzień trudno dostępny, ponieważ mieści się w nim szkoła. W tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury 12 września br. po raz pierwszy zostaną pokazane słynne szczęki wieloryba. Autentyczne szczęki wieloryba grenlandzkiego zakupił król Wilhelm IV i polecił wyeksponować je w przypałacowym parku. Sześciometrowej wielkości szczęki stanęły nad stawem, tworząc oryginalną bramę. Niestety, w latach 80. ubiegłego wieku została ona zdewastowana i wrzucona do wody. Przez wiele lat szczęki były przechowywane na tamtejszej plebanii.
Dzień później przy wieży książęcej w Siedlęcinie odbędzie się impreza pod hasłem: "Muszkieterowie w Siedlęcinie - kanonada, jakiej jeszcze nie było". Rozpocznie ją pobudka salwą, następnie zobaczymy, jak wyglądało życie wojska w XVII wieku. Będzie można obejrzeć m.in. musztrę artyleryjską i szturm na wieżę. Ze Złotoryi wyruszą natomiast wycieczki rowerowe do średniowiecznego grodziska w Rzymówce, zamku w Grodźcu. Rowerem będzie można również zwiedzać zamki i pałace gminy Radków. W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu czynna będzie ekspozycja pod hasłem "Zamki sudeckie - historia i legenda", a w Muzeum Regionalnym w Sycowie wystawa pt. "Były sobie zamki...". Tej ostatniej towarzyszyć będzie publikacja Aleksandry i Krzysztofa Zieleniców na temat sycowskiego zamku należącego do rodziny książęcej Bironów von Curland. Zamek ten został zniszczony w latach 50. ubiegłego wieku. Mimo wielu starań dawnej właścicielki i mieszkańców Sycowa ówczesne władze nie pozwoliły na jego odbudowę. Posunięto się nawet do tego, że aby zatrzeć po nim wszystkie ślady, zmieniono nazwę ulicy, przy której stał zamek, z Zamkowej na 1 Maja.
Marek Zygmunt
"Nasz Dziennik" 2009-09-09
Autor: wa