Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tajemnica krzyża

Treść

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Ja odchodzę, a wy będziecie Mnie szukać i w grzechu swoim pomrzecie. Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie».

Rzekli więc do Niego Żydzi: «Czyżby miał sam siebie zabić, skoro powiada: Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie?»

A On rzekł do nich: «Wy jesteście z niskości, a Ja jestem z wysoka. Wy jesteście z tego świata, Ja nie jestem z tego świata. Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że Ja jestem, pomrzecie w grzechach swoich».

Powiedzieli do Niego: «Kimże Ty jesteś?»

Odpowiedział im Jezus: «Przede wszystkim po cóż jeszcze do was mówię? Wiele mam o was do powiedzenia i do sądzenia. Ale Ten, który Mnie posłał, jest prawdziwy, a Ja mówię wobec świata to, co usłyszałem od Niego». A oni nie pojęli, że im mówił o Ojcu.

Rzekł więc do nich Jezus: «Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że Ja nic od siebie nie czynię, ale że to mówię, czego Mnie Ojciec nauczył. A Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną: nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba».

 

Kiedy to mówił, wielu uwierzyło w Niego (Z rozdz. 8 Ewangelii wg św. Jana)

W niedzielę rozpoczęliśmy drugą część Wielkiego Postu. Już bezpośrednio przygotowujemy się do celebracji Męki Pańskiej. Prefacja śpiewana w tych dniach mówi nam o tej tajemnicy, zasłoniliśmy krzyże w kościołach… Święte Triduum już tuż tuż!

Nic zatem dziwnego, że w liturgii słowa czytamy zapowiedzi ze Starego Testamentu do Męki Pana się odnoszące i te fragmenty Ewangelii, które wydarzenia poprzedzające Mękę opisują. Dzisiaj jest nam postawiony przed oczy krzyż Pana w dwóch tajemniczych znakach: pierwszy to wąż wywyższony na pustyni przez Mojżesza, drugi to zapowiedź Jezusa, że po ukrzyżowaniu Go, ludzie zrozumieją, że On jest Bogiem. Bóg daje Izraelitom ratunek przez znak węża. Patrząc na niego, mieli doznać uzdrowienia. Z drugiej strony wąż miedziany przypominał im o ich niewierności Bogu. Doznawali miłosierdzia, ale musieli też pamiętać o swej niewierności. Tak rodzi się w człowieku skrucha – pomimo grzechu, Bóg nadal nas miłuje. Gdy patrzymy na krzyż Chrystusa, widzimy do czego posuwa się Syn, aby nas ocalić – daje za nas swoje życie. Poznajemy wtedy, że On naprawdę jest Bogiem, Bogiem miłosiernym, który wyzwala nas od zła i daje nowe życie.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Lb 21, 4-9; J 8, 21-30

Szymon Hiżycki OSB | Pomiędzy grzechem a myślą

Źródło: ps-po.pl, 15 marca 2016

Autor: mj

Tagi: Tajemnica krzyża