Tablica upamiętniająca pierwszych redemptorystów w Warszawie
Treść
Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz Przełożonego Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, pobłogosławił w Wielkanoc tablicę upamiętniającą dziesięciu redemptorystów, tzw. „benonitów”, którzy odeszli do wieczności w latach działalności wspólnoty przy kościele św. Benona w Warszawie, założonej przez św. Klemensa M. Hofbauera.
Uroczystość odbyła się w kaplicy domu zakonnego redemptorystów przy ul. Pieszej w Warszawie. Wzięli w niej udział członkowie obu warszawskich wspólnot redemptorystów oraz dwoje oblatów Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.
W okolicznościowym przemówieniu została przypomniana historia pierwszej placówki redemptorystów w Warszawie i 21-letnią historię tzw. misji nieustannej przy kościele pw. św. Benona (1787-1808). W tym okresie zmarło 10 redemptorystów, członków miejscowej wspólnoty. Zostali oni pochowani w krypcie pod kościołem św. Benona. Po wypędzeniu św. Klemensa i jego współbraci z Warszawy w 1808 r. i kasacie placówki, kościół został zamknięty. W późniejszych latach świątynia była używana m.in. jako koszary, magazyn wojskowy i fabryka. Prawdopodobnie z tych powodów w XIX w. doszło do likwidacji krypty i przeniesienia znajdujących się tam trumien na któryś z ówczesnych warszawskich cmentarzy. Do tej pory nie udało się ustalić obecnego miejsca spoczynku „benonitów pochowanych pod kościołem św. Benona. Toteż tablica upamiętniająca ich życie i śmierć ma pełnić rolę symbolicznego nagrobku.
Grzegorz Ruszaj CSsR, sekretarz Prowincji Warszawskiej Redemptorystów
Źródło: radiomaryja.pl, 18 kwietnia 2017
Autor: mj
Tagi: Tablica upamiętniająca pierwszych redemptorystów w Warszawie