Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tablica godna ich pamięci

Treść

Trzeciomajowe święto stało się wspaniałą okazją, by właśnie tego dnia odsłonić tablicę poświęconą pamięci białostockich kolejarzy, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, walcząc z sowieckim i niemieckim okupantem.

Tablicę umieszczoną na ścianie dworca PKP Białystok odsłonili uroczyście Jan Dobrzyński, wojewoda podlaski, oraz Ryszard Tur, prezydent Białegostoku. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, kolejarze, harcerze oraz kombatanci. Tablica powstała dzięki staraniom specjalnie w tym celu utworzonego społecznego komitetu. Przewodniczył mu emerytowany kolejarz pan Czesław Szyszko, który był pomysłodawcą wykonania tablicy. Niemal przez trzy lata walczył on i zabiegał o to, by ta pamiątka ofiary krwi, jaką kolejarze złożyli za niepodległą Polskę, mogła być umieszczona na zewnętrznej ścianie dworca. Stało się to możliwe dopiero po ostatniej zmianie ekipy rządzącej, a co za tym idzie - zmianie wojewody, który miał tu zdanie decydujące.
Poprzedni wojewoda Marek Strzaliński z SLD oraz były dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA Wiesław Lerman, prezentujący tę samą opcję polityczną, uniemożliwiali umieszczenie tablicy. Równocześnie Wiesław Lerman po remoncie dworca potajemnie nakazał powiesić na jego ścianie tablicę, która była tam pierwotnie umieszczona w roku 1971 przez lojalny wobec komunistycznych władz ZBOWiD. Wypisane na niej hasła, jakoby kolejarze mieli walczyć z tylko jednym, niemieckim okupantem: "O wolną Polskę Ludową, socjalizm", to oczywiste fałszowanie prawdy historycznej. Ta tablica wisi jeszcze na ścianie dworca od strony peronów. W najbliższym czasie ma być jednak usunięta. Kolejarze złożyli już w tej sprawie wniosek do odpowiedniego urzędu.
Kiedy w roku 2003 remont białostockiego dworca PKP zmierzał już ku końcowi, w środowisku pracowników, emerytów i rencistów kolei powstał pomysł ufundowania i umieszczenia na ścianie dworca pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci kolejarzy walczących w latach 1939-1949 z sowieckim i niemieckim okupantem. Zawiązano więc Społeczny Komitet Fundacji Tablicy Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" PKP Białystok, którego przedstawicielami zostali m.in.: Jerzy Grodzki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" PKP Białystok, oraz Czesław Szyszko, emerytowany kolejarz, który od początku istnienia komitetu z wielkim poświęceniem i uporem walczył o to, by ofiara życia jego kolegów, którzy zginęli w walce o wolną Polskę, była upamiętniona godną tablicą.
Na zlecenie komitetu wykonano z brązu właśnie taką pamiątkową tablicę. Umieszczony na niej napis o treści "Pamięci kolejarzy Białostocczyzny poległych w walce z okupantami o wolność i niepodległość Polski w latach 1939-1949" jest zgodny z prawdą historyczną. Potwierdził to na piśmie m.in. dyrektor białostockiego oddziału IPN Cezary Kuklo.
Adam Białous, Białystok

"Nasz Dziennik" 2006-05-04

Autor: ab