Szybkie sądy do głosowania
Treść
Dzisiaj Sejm będzie głosował nad przyjęciem zmian w prawie karnym przewidujących wprowadzenie tzw. sądów 24-godzinnych. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. kodyfikacji przyjęła wczoraj końcowy projekt.
Projektem nowelizacji kodeksów - karnego i postępowania karnego - wprowadzającym sądy 24-godzinne, które umożliwiłyby szybkie karanie chuliganów, zajmowała się wczoraj komisja nadzwyczajna ds. kodyfikacji. Jej członkowie odrzucili poprawki zgłoszone przez PO. Dzięki temu ostateczny projekt zostanie dzisiaj poddany pod głosowanie. Jego poparcie zapowiedziały wcześniej wszystkie kluby poselskie, więc jego przyjęcie jest praktycznie pewne.
- Wydaje się, że wszystkie klubu powinny głosować za projektem, tak więc z Sejmu powinien on już wyjść - powiedział nam poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS), wiceprzewodniczący komisji.
Po przyjęciu nowelizacji przez Senat sądy 24-godzinne mają szansę wejść w życie pod koniec roku. Zmiany w prawie karnym przewidują m.in. szybkie osądzanie sprawców chuligańskich wybryków. W przyspieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważenia funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także nietrzeźwi sprawcy wypadków drogowych. W takich przypadkach prokuratura i policja będą miały 48 godzin na to, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd będzie miał dobę na wydanie wyroku, a w uzasadnionych przypadkach czas ten może zostać przedłużony do 14 dni. Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, zostanie zwolniona. Jeżeli sąd uzna, że nie może rozpoznać danej sprawy w trybie uproszczonym, ma rozstrzygnąć jedynie o środku zapobiegawczym i przekazać ją prokuraturze, by ta przeprowadziła postępowanie przygotowawcze.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2006-09-22
Autor: wa