Szwecja zachowuje wstrzemięźliwość
Treść
Kwestie bezpieczeństwa energetycznego, inwestycji szwedzkich w Polsce oraz pomocy dla środowisk demokratycznych na Białorusi stanowiły główny temat rozmów premiera Kazimierza Marcinkiewicza z szefem szwedzkiego rządu Goranem Perssonem podczas wczorajszej wizyty roboczej w Sztokholmie.
Sprawa bezpieczeństwa energetycznego była kluczowym tematem wczorajszych rozmów premiera Marcinkiewicza z szefem szwedzkiego rządu. Jednak z ich wypowiedzi udzielonych po spotkaniu wynikało, że Szwecja zachowuje wstrzemięźliwe stanowisko wobec polskiej propozycji zawarcia traktatu energetycznego między krajami UE i NATO.
Premier Marcinkiewicz, zapytany o kwestię dywersyfikacji źródeł energii, powiedział, że strona szwedzka zaoferowała możliwość skorzystania z nowoczesnych technik dotyczących energii odnawialnych. Szef szwedzkiego gabinetu Goran Persson przyznał, że Marcinkiewicz wyraził wobec niego zaniepokojenie planami budowy gazociągu na dnie Bałtyku przez Rosję i Niemcy, lecz na konferencji prasowej skwitował to stwierdzeniem, iż chodzi nie tylko o kwestię dostaw, ważne są również koncentracja na produkcji biopaliw i wykorzystanie w tym celu nowych technologii.
Szef polskiego rządu poinformował, że zaprosił szwedzkie firmy do inwestowania w Polsce. Kazimierz Marcinkiewicz wyraził uznanie dla strony szwedzkiej za otwarcie swego rynku pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polaków, które nastąpiło z chwilą przystąpienia naszego kraju do wspólnoty. - Dziś inne kraje UE biorą przykład ze Szwecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii i także otwierają swoje rynki pracy dla dziesięciu nowych krajów UE - podkreślił premier.
Innym tematem dwustronnych rozmów była kwestia wsparcia sił demokratycznych na Białorusi. Kazimierz Marcinkiewicz powiedział, że jest to konieczne, ponieważ "demokracja i wolność rozszerzają zakres pokoju i bezpieczeństwa". Obaj szefowie rządów zadeklarowali rozwijanie współpracy w tym względzie. Intencją polskiej strony jest utworzenie swego rodzaju solidarnościowej organizacji polsko-szwedzkiej ukierunkowanej na krzewienie wartości demokratycznych na Białorusi. Politycy podkreślili również konieczność prowadzenia przez Unię Europejską skoordynowanej polityki wobec Rosji, ponieważ jest to bardzo ważny sąsiad całej wspólnoty.
Po południu premier Marcinkiewicz spotkał się z królem Szwecji Karolem XVI Gustawem. W programie wizyty polskiego szefa rządu nie mogło również zabraknąć spotkania z przedstawicielami Polonii oraz szwedzkich środowisk wspierających w czasach PRL NSZZ "Solidarność". Marcinkiewicz podziękował im za pomoc w polskich staraniach o zrzucenie komunistycznego jarzma w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Zenon Baranowski, Sztokholm
żródło: "Nasz Dziennik" 2006-03-14
Autor: mj