Sztuka tajwańska w Krakowie
Treść
Pierwszą w Polsce wystawę prezentującą dzieła najznakomitszych twórców tajwańskiego malarstwa pejzażowego XX i XXI wieku można od dzisiaj podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksponowane w Krakowie obrazy zostały przez kustoszy z Tajwańskiego Narodowego Muzeum Sztuki specjalnie wybrane dla polskiej publiczności spośród dziesięciu tysięcy obiektów.
Wystawa "Przemiany. Malarstwo pejzażowe ze zbiorów Tajwańskiego Narodowego Muzeum Sztuki" jest wyjątkową okazją do spotkania ze światem, w którym malarze respektujący kanony wyznaczone ponad sześć wieków temu celebrują pejzaż nowoczesnymi środkami - podkreśla Beata Romanowicz, kurator wystawy i kustosz Działu Sztuki Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego w Krakowie. - Prezentujemy 37 prac malarskich podzielonych na dwie grupy tematyczne. Utrzymane w tradycyjnym duchu nawiązują do malarstwa tuszowego dynastii Ming i Ch�ing. Druga część to ta współczesna, gdzie artyści, nadal z respektem traktując materię, jaką jest malarstwo własne, odwołują się do doświadczeń świata zachodniego - mówi Beata Romanowicz. Zwraca uwagę, że część z prezentowanych obiektów jest utrzymana w formie tradycyjnych zwojów pionowych. Podkreśla, iż każde z malowideł jest osobnym światem, o którym można mówić bardzo długo. - Z tysięcy obiektów wybrano właśnie te. Selekcja trwała wiele miesięcy. Okazuje się, że wybierano je długo ze względu na symbolikę, na znaczenie, na to, co niesie ze sobą nazwisko artysty, co artysta wprowadził do malarstwa tajwańskiego - dodaje kurator wystawy. Każdy obraz to jeden artysta, na wystawie zgromadzono zatem prace 37 autorów.
Wśród dzieł jest obraz wyjątkowy, nawiązujący do bardzo popularnej techniki w Japonii - rysunek położony jest na płatkach złota. W części współczesnej przemawia przede wszystkim forma. Jedna z eksponowanych tutaj prac ma rozmiary 211 na 1564 centymetry. Pokazywana jest w specjalnie przygotowanym pulpicie. Z propozycją zorganizowania wystawy zwróciło się do Muzeum Narodowego w Krakowie muzeum w Tajwanie. Jest to rodzaj promocji Tajwanu i sztuki tajwańskiej. Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Narodowym w Krakowie - Gmach Główny, al. 3 Maja 1, do 23 września br.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-07-27
Autor: ab