Sztuka inspirowana tradycją
Treść
Na ciekawą wystawę haftu zaprasza wszystkich łodzian Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne. Ekspozycja zatytułowana "Haft ludowy - tradycja i współczesność" została przygotowana wspólnie z Cepelią. Znajdziemy tu przepięknie wyszywane obrusy, jakie są marzeniem niejednej pani domu, a także koszule z aplikacjami - kolorowymi, białymi, które sprawiają, że ta część ubioru jest jedyna w swoim rodzaju - inna niż wszystkie i dlatego tak pożądana przez nas, kobiety.
Wystawa jest pokonkursowym pokazem możliwości naszych polskich hafciarek. Kilkadziesiąt pań wzięło bowiem udział w konkursie na haft opoczyński i łowicki zorganizowanym przez Cepelię. Oba regiony mają swoją wieloletnią tradycję w tej dziedzinie sztuki. Umiejętność wyszywania, haftowania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Hafty, jakimi mogą się poszczycić mieszkańcy tych terenów, charakteryzują się niezwykłym bogactwem, wręcz przepychem. Jak powiedziała jedna z autorek nagrodzonych na wystawie prac, Marianna Pawłowska z Łowicza, dawniej w zimowe wieczory zbierało się kilka lub kilkanaście kobiet w jednej izbie i haftowało. - To był czas, kiedy można było pośpiewać, poplotkować - opowiada pani Marianna. Dziś, według niej i innych obecnych na łódzkiej wystawie kobiet, tradycja już zanikła. - Takie hafty wykonywane są już tylko na tego typu wystawy - mówią hafciarki. A szkoda, bo naprawdę jest na co popatrzeć.
Na ekspozycji znajdziemy przepiękne obrusy zdobione delikatnym haftem koralikowym - chyba każda z nas chciałaby mieć takie w swoim domu. Wyobraźmy sobie te "cuda", zrobione ludzką ręką, na naszych stołach, szczególnie tych wigilijnych, z ustawioną na bielutkim obrusie porcelaną i całą rodziną wokół... Ta wystawa jest w stanie przywołać najbardziej rodzinne wspomnienia, marzenia, przenieść nas do rodzinnego domu. Obok obrusów znajdziemy na niej bogato zdobione koszule - w kolorowe kwiaty czy zwierzęta. Gdy oglądamy prace, których w łódzkim muzeum jest kilkadziesiąt (dwie sale wystawowe), pragnęlibyśmy, aby tradycja haftowania nie zaginęła, umiejętność bycia artystą nitki przetrwała jeszcze długo i jak najwięcej młodych dziewcząt dziedziczyło ją po swoich mamach czy babciach.
Wystawa "Haft ludowy - tradycja i współczesność" to efekt współpracy łódzkiej placówki i warszawskiej fundacji Cepelia. W muzeum prezentowane są zarówno tradycyjne hafty z rejonu Opoczna i Łowicza, jak i prace inspirowane tylko tradycją. Ekspozycja, którą naprawdę trzeba zobaczyć, będzie czynna do 15 października w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi przy placu Wolności.
AS, Łódź
Nasz Dziennik 8-09-2003
Autor: DW