Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szopki z soli w kopalni

Treść

Czterdzieści pięć prac zgłoszono na tegoroczny VIII Wielicki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. W podziemiach kopalni soli, w kaplicy św. Kingi podczas finału zaprezentowano wszystkie szopki oraz nagrodzono autorów najpiękniejszych prac. Pokonkursowa wystawa potrwa do 25 stycznia 2006 r. Będzie ona dodatkową atrakcją dla turystów zwiedzających kopalnię.
- Przy ocenie szopek szczególną uwagę zwracaliśmy na wykorzystanie w nich elementów kopalnianych, związanych z miastem Wieliczka, a także motywów bożonarodzeniowych - podkreśla o. Ludwik Kurowski OFM, kapelan kopalni, członek jury. - Najpiękniejsze prace urzekły oryginalnością, pomysłowością i pracowitością - dodaje.
Prace oceniano w trzech kategoriach wiekowych: do 12 lat, 13-18 lat i powyżej 18 lat. Pierwsze miejsce w tej trzeciej grupie zajął Przemysław Kwiecień z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za "wykazanie dużej wyobraźni i pracowitości przy oryginalnym połączeniu tematycznym powierzchni z wielicką kopalnią". W centrum jego imponującej szopki znalazło się wielickie sanktuarium, którego gospodarzami są ojcowie reformaci. Autor umieścił w niej również najważniejsze postacie związane z Polską i z Wieliczką: Ojca Świętego Jana Pawła II oraz br. Alojzego Kosibę, którego 150. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Poniżej świątyni autor wyrzeźbił w soli cztery komory. - W jednej z nich jest orkiestra górnicza oraz misterium narodzenia Pańskiego. Kolejna przedstawia scenę, w której górnik daruje św. Kindze pierścień znaleziony w kopalni. W prawej komorze u dołu widzimy wyrobisko i motywy związane z ciężką pracą górniczą - opisuje swoją szopkę Przemysław Kwiecień. W soli wyrzeźbił również komorę Staszica; umieścił w niej windę dla niepełnosprawnych, a także postać Jana Pawła II. Figurki wykonał z masy solnej, modeliny i plasteliny. Przy pracy wykorzystał także drewno i tekturę. Szopka powstawała przez dwa miesiące.
Niezwykle interesującą formę artystyczną zaprezentował Paweł Antończyk z Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 2 w Niepołomicach. W bryle soli umieścił "tajemniczą studzienkę". - Z tej studzienki, dzięki ciężkiej pracy, górnicy wydobywają największą tajemnicę chrześcijaństwa, małego Pana Jezusa z Maryją - wyjaśnia autor pracy. - W szopce są również figurki skarbnika, żupnika oraz św. Kingi, patronki górników - dodaje zdobywca drugiego miejsca w kategorii 13-18 lat.
W szopkach zgłoszonych na tegoroczną edycję wykorzystano m.in. pasmanterię, tworzywa sztuczne, złotko, siano, bibułę. W wielu z nich można było podziwiać kopalniane wątki. Prace wykonano indywidualnie bądź grupowo. Wszyscy uczestnicy wykazali się wielką pracowitością. Do konkursu przystąpiło także Przedszkole Sióstr Urszulanek z Sierczy, w którym nad szopką pracowało sześćdziesięcioro wychowanków. Dzieci zdobyły trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-12-13

Autor: ab