Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szopki w sztuce ludowej

Treść

"Szopki w sztuce" to tytuł nowej wystawy zorganizowanej przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie.
- Wystawa prezentuje motywy Bożego Narodzenia w sztuce ludowej - mówi Małgorzata Paul, kustosz wystawy. - Przedstawione tu zostały zarówno obrazy, jak i rzeźby, wykonane głównie w drewnie. Motywy najczęściej podejmowane przez twórców to Święta Rodzina, adoracja Dzieciątka przez Trzech Króli i pastuszków, ucieczka do Egiptu. Mamy tu szopki dawniejsze, z lat siedemdziesiątych, ale większość pokazanych eksponatów pochodzi z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Jednym z ciekawszych nabytków naszego muzeum jest szopka Mieczysława Fleszara z Soniny nieopodal Łańcuta, wyróżniająca się bogactwem figur i przedstawień. Bardzo interesująca jest szopka Władysława Bołka jeszcze z lat siedemdziesiątych, wiążąca się z kolędowaniem, która pokazuje czterech żołnierzy rzymskich, turonia i Żyda.
Zdaniem Małgorzaty Paul, warto zwrócić uwagę na obrazy pokazujące zwyczaj kolędowania. Jeden z nich przedstawia kolędników z turoniem, drugi - z królem Herodem, jeszcze inny, z połowy XIX w., będący darem dla rzeszowskiego muzeum, ukazuje scenę pokłonu Trzech Króli.
Na wystawie prezentowana jest również choinka z tradycyjnymi ozdobami, wykonanymi przez ludowych artystów. Są tu aniołki wycinane z papieru, oblepione sreberkiem orzechy włoskie, kolorowe łańcuchy, pająki zrobione również z orzechów, a także ptaszki i koszyczki z orzeszkami.
Wystawa potrwa do końca lutego.
Alicja Trześniowska

"Nasz Dziennik" 2004-12-21

Autor: kl