Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szopka jakich mało

Treść

W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, bazylice Ojców Dominikanów w Jarosławiu powstaje jedna z największych ruchomych szopek bożonarodzeniowych. Już niebawem, w atmosferze zbliżających się świąt, budowlę bogatą w elementy religijne, a także fragmenty świeckiej architektury miasta będą mogły podziwiać nie tylko dzieci, lecz również dorośli.

Jak głosi tradycja, pierwszą szopkę bożonarodzeniową wybudował w XIII wieku św. Franciszek z Asyżu w wiosce Greccio koło Rieti. Próbując przybliżyć wiernym misterium przyjścia Boga na świat, ustawił żłób z sianem, przyprowadził też woła i osła. Choć od tego czasu szopki pojawiają się na całym świecie, przybierając różne formy, to zwyczaj ich budowania w kościołach zapanował dopiero w ostatniej ćwierci XV wieku w Neapolu. Obok skromnych, wiernych ewangelicznej tradycji, bywają szopki odważne i pełne fantazji i choć każda ma jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny charakter, który nieodłącznie kojarzy się nam z atmosferą świąt, to szczególny podziw (zwłaszcza u dzieci) budzą szopki z ruchomymi elementami. Jedna z takich gigantycznych budowli powstaje właśnie w bazylice Ojców Dominikanów w Jarosławiu, a jej pomysłodawcą i twórcą zarazem jest brat Krzysztof Szybiak.
Szopka ma wysokość około ośmiu metrów i przedstawia najbardziej charakterystyczne miejsca związane z polską i lokalną tradycją. - Pierwsza szopka powstała jeszcze w 1971 roku, ale była wykonana z lichego materiału i trzeba było ją zmodernizować - opowiada brat Krzysztof Szybiak. Budowa nowej szopki z metalową konstrukcją rozpoczęła się w listopadzie 2006 roku. - Cała budowla ma układ kaskadowy, a jej centralnymi punktami są klasztor jasnogórski, z którego poprzez naszą bazylikę Matki Bożej Bolesnej do szopki usytuowanej na jarosławskiej skarpie z Kalwarią Pacławską w tle schodzą przedstawiciele niemal wszystkich stanów. Postaci te nawiązują do dawnych i współczesnych dziejów Polski i świata. Wśród nich są m.in. Trzej Królowie, święci Faustyna Kowalska i Ojciec Pio, bł. Matka Teresa z Kalkuty, Sługa Boży Jan Paweł II, dominikanin, franciszkanin, ksiądz diecezjalny, rodzina z dziećmi, krakowiacy, rzeszowiacy, górale - łącznie 48 postaci - dodaje brat Krzysztof.
U podnóża szopki na specjalnej platformie znajdzie się wykonana z drobiazgową starannością makieta jarosławskiego Rynku z zabytkowym Ratuszem i okalającymi go kamienicami. Będzie też park z fontanną, dalej góry, kolejka linowa, strumyk i las. Zaś w rytm sygnalizacji świetlnej ulicami będą się poruszać samochody. Szopka już w pełnej krasie zostanie uruchomiona na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. - Mam nadzieję, że szopka, która z każdym rokiem będzie rozbudowywana i uzupełniana o kolejne elementy, pozwoli zarówno młodszym, jak i starszym przybliżyć się jeszcze bardziej do tajemnicy Narodzenia Chrystusa - uważa brat Krzysztof Szybiak.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-12-13

Autor: wa