Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szlakiem nadsańskich umocnień

Treść

Pasjonaci militariów i historii II wojny światowej spotkali się w Sanoku podczas rekonstrukcji bitwy o słynną linię Mołotowa. Działaniom wojennym w Bieszczadach poświęcona była też konferencja naukowa w Ustrzykach Dolnych pt. "Podkarpacki Szlak Nadsańskich Umocnień".

Po napaści ZSRS na Polskę, 17 września 1939 r., i zajęciu przez czerwonoarmistów wschodniej Polski w 1940 r. Sowieci przystąpili do budowy umocnień obronnych nad Sanem. Miały one zabezpieczać przed ewentualną napaścią ze strony Niemiec. Linia Mołotowa w Bieszczadach ciągnęła się na odcinku: Bóbrka - Myczkowce - Lesko - Załuż - Olchowce - Sanok - Dobra - Dynów, dalej wzdłuż Sanu - z Dynowa do Przemyśla oraz na odcinku lądowym łączącym Przemyśl i Lubaczów. W opinii historyków, linia Mołotowa, licząca ponad 1,9 tysiąca gotowych schronów i ok. 800 w budowie (od Bałtyku po Karpaty), realizowana przez 160 tys. żołnierzy, cywilów i specjalistów od umocnień, była inwestycją bezsensowną pod względem strategicznym i nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Powstała zbyt blisko granicy, a niemieccy żołnierze 27 czerwca 1941 r. po kilku dniach chaotycznego oporu bez większych problemów ominęli pas umocnień, a następnie zablokowali je lub zniszczyli, podążając na wschód.
W inscenizacji zdobywania przez wojska niemieckie linii Mołotowa na przedmieściach Sanoka wzięło udział ok. stu statystów m.in. z tzw. grup rekonstrukcji historycznych, skupiających miłośników militariów i dziejów wielkich bitew. O linii Mołotowa oraz działaniach wojennych w czerwcu 1941 r. na terenie Bieszczadów dyskutowali w Ustrzykach Dolnych znawcy historii fortyfikacji oraz działań militarnych XX wieku podczas konferencji pt. "Podkarpacki Szlak Nadsańskich Umocnień". W ramach spotkania odbyła się prezentacja wystawy pt. "Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu (1939-1941)" przygotowanej przez rzeszowski oddział IPN. Ekspozycja ukazuje agresję sowiecką na Polskę i działania czerwonoarmistów na obszarze dawnego województwa lwowskiego, ponadto przygotowania ZSRS i III Rzeszy do wojny, przebieg działań wojennych w czerwcu 1941 r. oraz masową eksterminację więźniów politycznych przez wycofujące się NKWD.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-05-09

Autor: wa