Szlak dla niepełnosprawnych
Treść
Choć w Małych Pieninach w Rezerwacie Białej Wody dopiero oficjalnie w najbliższy weekend zostanie otwarty szlak dla niepełnosprawnych, to ludzi na wózkach można tam spotkać od początku sezonu. Na trasie liczącej 2400 metrów zostały wybudowane mostki, droga została wyrównana i utwardzona.
Szlak biegnący przez Rezerwat Białej Wody prowadzi wzdłuż doliny potoku. Wędrując nim, podziwiać można wapienny wąwóz, w którym nie brakuje cudownych motyli, barwnych kwiatów, oryginalnych skał i niezwykłych wodospadów. Rezerwat krajobrazowy o powierzchni 33,71 ha utworzony został w 1963 roku. W jego skład wchodzą grupy skał przedzielone pastwiskiem i polami uprawnymi. Dolina jest prawie bezleśna. Dominują w niej zbiorowiska łąkowe oraz naskalne. Jedynie w południowo-wschodniej części rezerwatu występują lasy, głównie z udziałem buka, jodły i świerka. W dolinie Białej Wody istniało niegdyś spore osiedle Rusinów Szlachtowskich, stanowiące przysiółek Jaworek. Stąd wywodzili się wędrujący po południowej Polsce druciarze. Naprawiali potłuczone garnki gliniane, które po sklejeniu dla wzmocnienia oplatali drucianą siatką. O dawnej zabudowie doliny świadczą zdziczałe drzewka owocowe i zachowane gdzieniegdzie podmurówki domów. Przy drodze bieleje murowana kapliczka zwieńczona drewnianą malowniczą cebulką.
Wędrówka po Rezerwacie Białej Wody to dobra propozycja nie tylko dla niepełnosprawnych, ale także np. dla rodzin z małymi dziećmi. Można podziwiać uroki pienińskiej przyrody, pchając wózek z naszą pociechą. Na wycieczkę do rezerwatu mogą wybrać się także ludzie starsi, gdyż trasa nie jest trudna do pokonania, a bardzo urokliwa.
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2007-07-26
Autor: wa