"Szkoły jagiellońskie"
Treść
Jedenaście szkół z Podkarpacia otrzyma pomoc finansową w ramach projektu "Szkoły jagiellońskie". Jest on realizowany przez Uniwersytet Jagielloński i adresowany do młodzieży szkolnej ze środowisk wiejskich, często o niskim statusie edukacyjno-społecznym z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
Niskie budżety szkół utrudniają efektywną pracę ze zdolną młodzieżą z zastosowaniem odpowiednich form pomocy i materiałów dydaktycznych. Projekt UJ ma na celu wsparcie realizacji programów rozwoju szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, których na to nie stać, ponadto scalenie środowisk lokalnych w dążeniach do zapewnienia dzieciom i młodzieży możliwie najlepszych warunków rozwoju i dostępu do edukacji. Projekt wspierany ze środków Unii Europejskiej realizowany przez Centrum Edukacji Służb Publicznych i Administracji, Studium Pedagogiczne i Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego obejmuje współpracę w przygotowaniu i realizacji planów rozwoju oraz pomoc finansową - współfinansowanie zaplanowanych działań. Szkoły mają możliwość poprawy jakości swojej pracy, co zwiększa szanse edukacyjne ich uczniów.
O wsparcie w ramach projektu "Szkoły jagiellońskie" ubiegało się 200 małych szkół. Dzięki otrzymanym środkom uczniowie będą mogli m.in. uczyć się języków obcych, działać w kółkach zainteresowań, wyjeżdżać do teatru, na wycieczki, zwiedzać muzea i spotykać się z najlepszymi specjalistami w kraju. Na przykład uczniowie z gimnazjum w Cmolasie k. Kolbuszowej będą mogli zwiedzić Warszawę i Kraków, a młodzież z Trzcinicy k. Jasła będzie zachęcać mieszkańców swojej miejscowości m.in. do tego, aby uatrakcyjniali gospodarstwa agroturystyczne i dzięki temu pozyskiwali turystów. Ten ostatni projekt został najwyżej oceniony przez Kapitułę Konkursową. Na realizację szkolnych projektów tylko na Podkarpacie trafi 1 milion 320 tysięcy złotych. W sumie z projektu "Szkoły jagiellońskie" skorzysta 50 szkół z Małopolski, Podkarpacia i woj. świętokrzyskiego, a kolejne 50 weźmie udział w różnego rodzaju szkoleniach.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-09-11
Autor: wa