Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szkoła świetnych muzyków

Treść

Z ks. dr. Kazimierzem Dąbrowskim, współzałożycielem i zastępcą dyrektora Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Lutomiersku, rozmawia Maria Wacholc
Założona w Lutomiersku w 1996 roku Salezjańska Szkoła Muzyczna II stopnia jest dzisiaj wysoko ocenianą placówką dydaktyczną, przygotowującą młodzież do studiów w uczelniach muzycznych oraz do pracy w charakterze organisty i dyrygenta chóru. Jaka jest obecnie struktura szkoły?
- W Lutomiersku prowadzimy obecnie dwie szkoły: założoną w 1996 roku szkołę z pionem przedmiotów ogólnokształcących, umożliwiającą uzyskanie matury i średniego wykształcenia muzycznego, a także powstałą w 2004 roku szkołę muzyczną II stopnia, umożliwiającą uzyskanie wykształcenia muzycznego. Ta druga szkoła przeznaczona jest dla uczniów, którzy wykształcenie ogólne i maturę zdobywają w innych placówkach bądź już je uzyskali.
Salezjańskie szkoły muzyczne w Lutomiersku mają już na swoim koncie znaczące sukcesy...
- Nasi uczniowie zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach organowych i kompozytorskich. Wielokrotnie nagradzany był także nasz szkolny chór. W 2006 roku zajął on II miejsce na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w kategorii chórów jednorodnych i nagrodę za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy, a w listopadzie 2006 roku na IX Festiwalu Chóralnym CANTIO LODZIENSIS otrzymał II nagrodę w kategorii chórów szkół muzycznych oraz nagrodę specjalną - nagranie w studiu Polskiego Radia. W kwietniu 2008 roku na jubileuszowym, XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie chór zajął I miejsce w kategorii chórów jednorodnych, zaś w listopadzie 2008 roku otrzymał I nagrodę na XI Festiwalu Chóralnym w Łodzi. Od września 1999 roku chór współpracuje z Orkiestrą i Chórem Żeńskim Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Współpraca ta zaowocowała poszerzeniem repertuaru o formy wokalno-instrumentalne, a także wspólnymi koncertami i nagraniami. Z udziałem chóru naszej szkoły zostały nagrane cztery płyty CD zatytułowane: "Nota contra notam" (2000), "Jubilate Deo" (2006), "Kolędy" (2007) i "Z głębokości" (2008).
Absolwenci Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku są bardzo dobrze przygotowani zarówno do pracy w charakterze organisty, jak i do podjęcia studiów muzycznych.
- Większość naszych absolwentów podejmuje studia w akademiach muzycznych na kierunku muzyka kościelna lub w klasie organów. Obok studiów podejmują także pracę jako organiści w miejscowych kościołach. Obecnie nasi absolwenci są organistami m.in. w Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, w katedrze oliwskiej i pelplińskiej. Czterech naszych absolwentów po ukończeniu studiów otrzymało zatrudnienie w akademiach muzycznych. W poznańskiej Akademii Muzycznej pracuje Jakub Jankowiak, w łódzkiej - Tomasz Szczepanik, w gdańskiej - Tomasz Niżygorodzki, na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina angaż otrzymał Michał Sławecki, organista z kościoła św. Anny w Warszawie. Perspektywa bliższej i dalszej przyszłości szkoły w Lutomiersku zapowiada się pomyślnie, tym bardziej że mamy już w stanie surowym budynek pawilonu muzycznego. Będzie w nim bursa dla 64 chłopców, dwa mieszkania dla wychowawców, dwie sale wykładowe i mała sala koncertowa, w której znajdą się w przyszłości organy i fortepian. Oddanie do użytku przewidziane jest na grudzień 2009 roku.
Dziękuję za rozmowę.
"Nasz Dziennik" 2009-05-15

Autor: wa