Szkło w muzeum
Treść
W Muzeum Podkarpackim w Krośnie czynna jest wystawa "Najnowsze wzornictwo podkarpackich hut szkła - forma 2006". Na wystawie pokazane są różnorodne wzory kielichów, wazonów, świeczników, pater, salaterek, form dekoracyjnych i innych szklanych wyrobów. Są to obiekty wielobarwne o cechach artystycznych.
Niektóre z nich mają charakter unikalny ze względu na sposób ich wytwarzania przez tzw. wolne formowanie pod czujnym okiem plastyka-projektanta szkła. Metoda ta umożliwia wykonywanie form dużych, niepowtarzalnych. Prezentowane wieloczęściowe zestawy stołowe, barwne i bezbarwne, były formowane ręcznie przez hutnika, którego coraz częściej zastępuje automat pozwalający otrzymywać różne fasony, np. szklanek i kieliszków.
Jak zapewniają organizatorzy wystawy, ekspozycja jest pokazem wyjątkowej kolekcji szkła. Wyroby przedstawione na wystawie pochodzą z trzynastu odrębnie działających hut, ukazują postęp i rozwój przemysłu szklarskiego funkcjonującego na tym terenie nieprzerwanie od ponad 80 lat.
- Prezentowane wyroby o charakterze technicznym i dekoracyjno-użytkowym wykonane są ze szkła sodowo-wapiennego, a zrealizowane w szkle bezbarwnym (przeźroczystym) i zamąconym (nieprzeźroczystym, kolorowym), w którym gama kolorystyczna sięga od intensywnie nasyconych barw do jasnych pasteli - wyjaśnia Krzysztof Gierlach, jeden z organizatorów wystawy. Przypomina, że szkło gospodarcze dzięki doskonałej jakości i wyszukanej, niepowtarzalnej formie od dawna cieszy się dużym uznaniem krajowych i zagranicznych odbiorców. Odrębnym rodzajem prezentowanego szkła są wyroby specjalnego przeznaczenia, używane w przemyśle oświetleniowym, optycznym, komunikacyjnym, a także wielobarwne szkło witrażowe (formowane metodą ręczną).
- Kadra doskonałej klasy fachowców, hutników i technologów, a także wybitnych artystów zajmujących się projektowaniem i zdobieniem wyrobów szklanych jest gwarantem kontynuacji bogatych tradycji szklarskich na naszym terenie. Wytwarzane wyroby są wynikiem wielu lat doświadczeń i stanowią odbicie wielkiej fascynacji szkłem. Można śmiało stwierdzić, że "krośnieńskie zagłębie szklane" jest kontynuatorem liczącej około 5,5 tysiąca lat tradycji szklarskich, a wystawa "Najnowsze wzornictwo podkarpackich hut szkła - forma 2006" stanowi doskonałe świadectwo dwudziestowiecznego szklarstwa na Podkarpaciu - podkreślają organizatorzy wystawy.
Mieczysław Pabis, Krosno
"Nasz Dziennik" 2006-05-11
Autor: ab