Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szczęśliwe rozdzielenie polskich bliźniaczek

Treść

Pomyślnie zakończyła się poniedziałkowa operacja rozdzielenia 15-miesięcznych bliźniaczek syjamskich z Polski Olgi i Darii w saudyjskim szpitalu w Rijadzie - poinformował ambasador RP w Arabii Saudyjskiej Adam Kułach. Lekarze podkreślają, że ostatni etap zabiegu, czyli operacja plastyczna przeprowadzana na dwóch oddzielnych stołach, przebiegł bez komplikacji.
Docent Adam Bysiek z Kliniki Chirurgii Dzieci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, który nadzorował badania bliźniaczek w Polsce, powiedział, że "największym zagrożeniem jest w tej chwili groźba zakażenia centralnego układu nerwowego, co może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i w konsekwencji nawet do śmierci". "Lekarze muszą zabezpieczyć ranę na plecach w taki sposób, aby świeżo rozdzielony kręgosłup nie miał kontaktu ze światem zewnętrznym" - dodał. Siostry złączone były pośladkami i dolną częścią pleców. Dziewczynki przeszły skomplikowaną, drogą operację na koszt następcy tronu Arabii Saudyjskiej.
PS, PAP

"Nasz Dziennik" 2005-01-05

Autor: kl