Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szczególne miejsce

Treść

Metropolita krakowski ks. abp Stanisław Dziwisz nadał Muzeum Archidiecezji Krakowskiej imię ks. kard. Karola Wojtyły. Muzeum, posiadające w swoich zbiorach wiele pamiątek związanych z Janem Pawłem II, mieści się w budynkach, w których niegdyś mieszkał ks. kard. Karol Wojtyła. Pasterz Kościoła krakowskiego ofiarował placówce jeszcze jeden wyjątkowy dar.
Nadanie imienia odbyło się w dniu szczególnym, 4 listopada, kiedy to w katedrze na Wawelu zainaugurowano proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny sługi Bożego Jana Pawła II w Kościele krakowskim.
- Domy, w których mieści się muzeum, przez kilkanaście lat związane były z ks. kard. Karolem Wojtyłą. Do dziś pamiętamy wizytę Jana Pawła II w naszym muzeum podczas pielgrzymki do Ojczyzny, podczas pobytu w Krakowie w 1997 roku. Jesteśmy ogromnie wdzięczni księdzu arcybiskupowi za to, że nasze muzeum mogło stać się miejscem pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II - wyraził wdzięczność ks. Józef Andrzej Nowobilski, dyrektor placówki. Podczas uroczystości poinformował również o drugim darze od pasterza Kościoła krakowskiego, którym jest portret św. Karola Boromeusza. Obraz został ofiarowany Ojcu Świętemu przez Karolinę Lanckorońską, znajdował się w jego prywatnych apartamentach. - Marzeniem moim było, by ten wizerunek świętego patrona Jana Pawła II znalazł się w naszych zbiorach. Jest to obraz wyjątkowy, jak wiele na to wskazuje, powstał jeszcze za życia Karola Boromeusza jako arcybiskupa Mediolanu - mówił ksiądz dyrektor.
Ksiądz arcybiskup Stanisław Dziwisz podczas uroczystości mówił o miejscach w Krakowie szczególnie bliskich Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Wspomniał katedrę na Wawelu, Pałac Arcybiskupów Krakowskich oraz dwa budynki przy ul. Kanoniczej pod numerami 19 i 21. - Te dwa domy w sposób szczególny są związane z ks. Karolem Wojtyłą, profesorem, a następnie biskupem, arcybiskupem i kardynałem. W tych domach mieszkał prawie 17 lat. Tu powstawały ważne rozprawy naukowe, tu spotykał się z wieloma ludźmi, zwłaszcza z młodymi, z którymi nie tylko spędzał wolny czas, ale prowadził poważne dyskusje o Bogu, człowieku i o rodzinie. Dziś jest to muzeum archidiecezjalne, w którym od kilkunastu lat gromadzone są obiekty zabytkowe sztuki sakralnej, a w ostatnim czasie udostępnione pamiątki związane z osobą Jana Pawła II - zaznaczył metropolita krakowski.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2005-11-09

Autor: mj