Szansa na uzyskanie świadczeń
Treść
Osoby, które straciły trzy lata temu - wskutek zmiany przepisów - prawo do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, mają szansę je odzyskać. Tak wynika z wczorajszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując m.in. skargę NSZZ "Solidarność" i Rzecznika Praw Obywatelskich, uznał, że część przepisów nowelizujących w 2003 r. ustawę o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu jest niezgodna z Konstytucją. Chodzi tu o warunek zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu osoby, które do 12 stycznia 2003 r. złożyły wnioski o przyznanie świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, mimo braku takiej rejestracji, a spełniały inne warunki, mają szansę na ich uzyskanie. Muszą tylko w ciągu miesiąca od opublikowania tekstu orzeczenia TK złożyć we właściwym urzędzie wniosek o wznowienie postępowania. O przyznanie takich świadczeń mogą również występować osoby, które spełniły wymagane warunki po 12 stycznia 2003 r., ale w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze złożenie podania.
Niestety, decyzja Trybunału nie wychodzi naprzeciw tej kategorii osób, które nie zdążyły się we właściwym terminie zarejestrować w urzędzie pracy i tym samym zrezygnowały ze złożenia wniosku. Przywrócenia uprawnień również tej grupie domagali się wnioskodawcy skarżący ustawę do TK. Podkreślali oni wyjątkowo krótki okres vacatio legis, który początkowo wynosił tylko 3 dni, a później został wydłużony do dwóch tygodni. Związkowcy z "Solidarności" oraz posłowie z LPR zwracali uwagę, że tak krótki okres jest zdecydowanie niewystarczający, aby zainteresowani mogli się w zadowalający sposób zapoznać z nowymi przepisami. Trybunał jednak nie zajął stanowiska w tej sprawie, zwracając uwagę skarżącym, iż ich wniosek dotyczył przepisów już nieobowiązujących, zniesionych przez kolejną nowelizację. Jednak są jeszcze nadzieje na pozytywne załatwienie tej kwestii, ponieważ w TK nadal znajduje się skarga konstytucyjna poruszająca problem krótkiego okresu vacatio legis.
ZB
"Gazeta Krakowska" 2005-03-31
Autor: ab