Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szansa dla "Prządek"

Treść

Obchodzący właśnie 50. rocznicę utworzenia Rezerwat Skalny "Prządki", położony na obszarze Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, ma szansę stać się elementem globalnej sieci UNESCO. Utworzenie geoparku pozwoliłoby przyciągnąć jeszcze więcej zwiedzających, inwestorów i poszerzyć bazę turystyczną.

Geopark UNESCO jest formą ochrony obszarowej o dokładnie wyznaczonych granicach. Inicjatywa ta wypełnia lukę w działaniach na rzecz ochrony światowego dziedzictwa, zapewniając jednocześnie ramowy program ochrony georóżnorodności i dziedzictwa geologicznego. Zgodnie z założeniem geopark może powstać na obszarze, który jest już chroniony, a jednocześnie zamieszkiwany. "Prządki" i pobliskie okolice zdaniem naukowców doskonale spełniają te kryteria. Propozycja utworzenia geoparku w obrębie "Prządek" została zaprezentowana w ramach obchodów 50-lecia powstania rezerwatu. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest przygotowanie planu zagospodarowania, który wspierałby geoturystykę i rozwój społeczno-gospodarczy tego obszaru.
W pierwszym rzędzie należy odsłonić skamieliny, aby podobnie jak przed wiekami były widoczne z daleka. W najbliższym czasie wniosek wojewódzkiego konserwatora przyrody w tej sprawie zostanie skierowany do Ministerstwa Środowiska. Istnieje też pilna potrzeba wybudowania parkingu w bezpośredniej bliskości rezerwatu, a także sprowadzenia inwestorów i wybudowania bazy hotelowo-turystycznej z prawdziwego zdarzenia. Zdaniem lokalnych władz, jest to miejsce bardzo atrakcyjne, dlatego z pozyskaniem inwestorów nie powinno być większych problemów. Dodatkowym impulsem powinno być także bezpośrednia bliskość "Prządek" z ruinami zamku "Kamieniec" w Odrzykoniu, co sprawia, że region ten uważany jest za jeden z bardziej atrakcyjnych turystycznie w Polsce.
"Prządki" - to wyniosłe skamieliny zbudowane z piaskowców ciężkowickich tworzące wielkie bloki o charakterze ostańców. Ich powstanie datowane jest na 55-35 mln lat przed n.Chr., na okres tzw. dolnego eocenu. Rezerwat - własność Skarbu Państwa - powstał w 1957 roku. Położony w obrębie wierzchowiny wyniosłego wzgórza (594 m n.p.m.), na obszarze 14 ha, obejmuje zgrupowanie skałek piaskowcowych z charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji, swym wyglądem przypominających postacie ludzkie. Obok bezsprzecznych walorów krajobrazowych "Prządki" posiadają duże znaczenie naukowe jako klasyczny przykład wietrzenia skał. Z górotworami, które rocznie zimą i latem odwiedza ponad 30 tys. turystów, związanych jest szereg legend. Jedna mówi o kobietach - prządkach zaklętych w kamienie.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2007-03-12

Autor: ab