Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Szansa dla Muzeum w Żarnowcu

Treść

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Dar Narodu Polskiego ofiarowany pisarce w 1903 r., gdzie spędziła ostatnie lata swojego życia, z początkiem bm. przeszło pod zarząd województwa podkarpackiego. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Dotychczas nadzór nad Muzeum w Żarnowcu (zgodnie z ustawą o muzeach z 21 listopada 1996 r.) sprawował powiat krośnieński. Jednak brak dostatecznych środków uniemożliwiał zapewnienie kompleksowej opieki nad placówką. Z kolei Urząd Marszałkowski w Rzeszowie od lat wspomagał żarnowieckie muzeum, przekazując m.in. dotacje na niezbędne remonty budynku. W br. w budżecie województwa na finansowanie jego działalności zabezpieczono 250 tys. zł. Żarnowiec jest siódmą placówką muzealną obok: Muzeum - Zamku w Łańcucie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku; podlegającą Zarządowi Województwa Podkarpackiego. Posiada pamiątki trzech okresów literackich: Romantyzmu, Pozytywizmu i Młodej Polski, a także historii i etnografii.
Do cenniejszych należą rękopisy utworów Marii Konopnickiej: "Z włamaniem", oraz trzy obrazki sceniczne: "Hypatia", "Wesaliusz" i "Galileusz" - wydane w 1881 r. pod wspólnym tytułem "Z przeszłości". Ponadto liczne autografy, listy poetki do przyjaciół, dyplomy oraz listy, jakie kierowali do niej wybitni pisarze XIX i XX wieku: Eliza Orzeszkowa, Józef Ignacy Kraszewski, Stefan Żeromski czy Stanisław Przybyszewski. W muzeum znajdują się także pamiątki po poprzednich mieszkańcach dworku: m.in. pamiętniki Jędrzeja Rogoyskiego z 1850 r. czy dokumenty po córkach Konopnickiej. Także oryginalne ilustracje do utworów autorki "Roty" wykonane ręką Jana Marcina Szancera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałkowskiej czy Danuty Imielskiej. Ponadto największa w Polsce kolekcja stylowych kałamarzy i przyborów biurowych z przełomu XIX i XX wieku. Zbiory żarnowieckie uzupełnia licząca ponad dwieście sztuk Kolekcja Darów Jubileuszowych ofiarowanych pisarce przez społeczeństwo, instytucje i osoby prywatne z okazji 25-lecia pracy twórczej. Do najcenniejszych należą adresy hołdownicze i dyplomy wydane na pergaminie. Zwiedzający mogą obejrzeć także tzw. pokój kredensowy, kuchnię oraz pokoje, gdzie mieszkała i tworzyła przyjaciółka poetki, malarka Maria Dulębianka, a także największy w Polsce zbiór jej obrazów.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-02-05

Autor: wa