Szacunek dla chleba
Treść
Chleb jako dar, pokarm, symbol - tak anonsuje swoją aktualną wystawę czasową Muzeum Zamojskie w Zamościu. Za jej tytuł posłużyły znane Norwidowskie wersy: "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba/ Podnoszą z ziemi przez uszanowanie". Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji, cieszy się ona szczególnym powodzeniem wśród uczniów i pedagogów: terminy lekcji muzealnych trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.
Oczekiwanym punktem programu każdej lekcji jest m.in. praca na żarnach i pieczenie podpłomyków - wszystko w zaaranżowanym wnętrzu wiejskiej izby. Tu można też dowiedzieć się, że chleb zaczęto wypiekać w epoce kamienia, obejrzeć pierwotne żarna. Pokruszone na grubą śrutę ziarna zarabiano wówczas wodą, a ugniecione ciasto w formie placków kładziono na rozgrzane kamienie i przykrywano gorącym popiołem. Tutaj można też zapoznać się z wyborem przysłów, sentencji o chlebie, np.: "Kiedy chleb jest przy wodzie, to głód nie dobodzie", "Milszy chleb własny razowy niż pański, nie zawsze zdrowy", "Chleb z solą - znak i hasło zgody".
Chleb stał się symbolem polskiej gościnności. Przybywających witano przecież "chlebem, solą i dobrą wolą". Chleb ma także głęboką symbolikę religijną, eucharystyczną. To Chrystus daje nam siebie pod postacią Chleba, jest Chlebem życia, pokarmem na życie wieczne. Temu aspektowi również poświęcona jest ekspozycja.
Swoistym symbolem troski nie tylko o chleb powszedni jest umieszczony na wystawie pokaźnej wielkości sztandar piekarzy Zamościa (z postaciami św. Tomasza - patrona miasta, i św. Anny).
- Wystawą, naszymi lekcjami chcemy przypominać o szacunku dla chleba, ukazać jego głęboką i różnorodną symbolikę - mówi Jolanta Puźniak-Głąb, która prowadzi muzealne lekcje obok Marii Rzeźniak, Marii Dudziak (autorek scenariusza), Doroty Łysiak. Pokazane zostały też tradycyjne narzędzia pracy żniwiarzy, piękne wypieki. Nie zabrakło wieńców dożynkowych - także na fotografiach dokumentujących uroczystości dożynkowe w parafii w Krasnobrodzie i ukazujących bogatą symbolikę robionych na tę okazję wieńców. Szczególne miejsce zajmuje obraz przedstawiający Matkę Bożą Siewną wśród pól, gdy w białej, prostej szacie rozsiewa ziarno.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 25-10-2004
Autor: Ku8a