Przejdź do treści
Przejdź do stopki

System otwarty dla wszystkich

Treść

Potrzebna jest przebudowa sposobu myślenia o niepełnosprawności, a także wprowadzenie zintegrowanych zmian systemowych w polityce państwa - uważają uczestnicy seminarium, które zainaugurowało cykl spotkań mających doprowadzić do stworzenia spójnego systemu wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.
W trakcie seminarium, które odbyło się wczoraj w Senacie, dominowało przekonanie, że państwo jest zobowiązane do udzielania pomocy niepełnosprawnym. Należy jednak odejść od dotychczasowej koncepcji postrzegania wszystkiego przez pryzmat kosztów i starać się projektować warunki dogodne dla wszystkich. Do zmiany myślenia o osobach z niepełnosprawnością zachęcała Alina Wojtowicz-Pomierna, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jej zdaniem, system wspierający osoby niepełnosprawne powinien opierać się na niedyskryminacji, równym traktowaniu i równości szans. Należy zintegrować podejście do niepełnosprawności. - Chcemy, żeby niepełnosprawni byli traktowani jako integralna część własnej społeczności - podkreśliła.
W Polsce jest ponad 5 mln osób niepełnosprawnych. Jednym z najważniejszych problemów tej grupy jest aktywizacja na rynku pracy. Prawie 2 mln niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym pozostaje poza rynkiem pracy. - Te osoby, jeśli nie są wyłączone, to bardzo silnie zagrożone wyłączeniem społecznym - poinformowała Wojtowicz-Pomierna.
Magdalena M. Stawarska

"Nasz Dziennik" 2006-11-08

Autor: wa

Tagi: niepełnosprawni