Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sympozjum metafizyczne

Treść

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się jutro IX Międzynarodowe Sympozjum Metafizyczne z cyklu "Zadania współczesnej metafizyki", tym razem poświęcone problematyce "Dusza - umysł - ciało. Spór o jedność bytową człowieka". Organizatorami są Katedra Metafizyki KUL i Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu. Sympozjum potrwa od godz. 10.00 do 19.00, z przerwą od ok. godz. 14.00 do 15.00. O tematyce sympozjum i jego celach mówi ks. prof. Andrzej Maryniarczyk - kierownik Katedry Metafizyki KUL.

Dlaczego metafizycy swoimi badaniami, pracami włączają się w problemy dzisiejszej rzeczywistości?
- Filozofia od samego początku zajmuje się wyjaśnianiem istniejącego świata realnego, a w szczególności żyjącego w nim człowieka, którego błędne rozumienie prowadzi do złych konsekwencji - i to nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Możemy zaobserwować to w życiu społecznym, w pedagogice, w medycynie.
W encyklice "Centesimus annus" Jan Paweł II stwierdził, że u podstaw pewnych błędnych systemów społecznych leży tzw. błąd antropologiczny, czyli niewłaściwe rozumienie człowieka. Okazuje się, że mały błąd popełniony na początku staje się wielkim, gdy zaczyna stanowić podstawę ludzkich działań indywidualnych, rodzinnych, społecznych. Z tej racji, w ramach badań metafizycznych, a także w cyklu naszych sympozjów "Zadania współczesnej metafizyki", podejmujemy namysł nad rozumieniem człowieka.

Tym razem tematem będzie "Dusza - umysł - ciało. Spór o jedność bytową człowieka". Na czym ten spór polega?
- Zagadnienie rozumienia natury ludzkiej - tego, kim człowiek jest, ciągle funkcjonuje w świecie, w kulturze. Wciąż istnieje niebezpieczeństwo redukowania człowieka albo tylko do sfery ducha, albo do materii. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z deprecjacją całej wartości sfery cielesnej, w drugim popadamy w rozumienie człowieka tylko jako tworu przyrody, redukujemy go do samej materii, następuje biologizacja jego wizji, co z kolei znajduje odbicie w niewłaściwym podejściu do człowieka np. w medycynie, w życiu społecznym.
Podczas sympozjum chcemy przypomnieć całe bogactwo myśli, które pojawiły się na temat człowieka, i wydobyć z nich te rozumienia, które ukazują człowieka w pełni - jako osobę w jedności ciała i duszy. Wówczas nie jest on redukowany ani do ciała, ani do duszy, ale jest po prostu istotą, która żyje w świecie, obdarzona duszą i to nieśmiertelną - może więc ten świat przetwarzać, ale i go przekraczać.

W sympozjum przewidziane są trzy części: wykładowa, obrady w sekcjach i panelowa. Czym będą się one charakteryzować?
- Pierwsza część pokaże dzieje rozumienia człowieka, jak też problem jego jedności bytowej. Wykłady wygłoszą m.in. o. prof. Mieczysław A. Krąpiec, prof. Berthold Wald z Niemiec, prof. Vittorio Possenti z Włoch.
Część druga to dyskusja w grupach. Udział wezmą tu m.in.: ks. prof. Andrzej Bronk, prof. Jerzy Kopania, prof. Józef Dębowski, dr Maciej St. Zięba, prof. Piotr Gutowski, prof. Wojciech Chudy, dr Bogusław Paę, dr Zbigniew Pańpuch, prof. Józef Zon, mgr Zuzanna Kieroń, prof. Zenon Roskal, prof. Marian Wnuk, dr Tomasz Pawlikowski. Wydzielone zostały tu trzy zagadnienia ukazujące filozoficzne obrazy człowieka, jego jedności bytowej upatrywanej w jakimś jednym elemencie. Poruszone zostaną problemy absolutyzacji ciała, ducha - duszy, umysłu.
Część panelowa spróbuje zderzyć propozycje rozwiązań jedności bytowej człowieka: monistyczne (gdzie człowiek jest monolitem materii, czy ducha), dualistyczne (zakładające dualizm ciała i duszy, znajdujące się do siebie w opozycji) i koncepcję, którą przynosi współczesna filozofia realistyczna, głoszącą integralną wizję człowieka, będącego jednością ciała i duszy. W tej części usłyszymy prof. Henryka Kieresia, ks. prof. Jana Sochonia, prof. Piotra Jaroszyńskiego.

W czym mogą skorzystać z sympozjum osoby niezajmujące się zawodowo filozofią?
- Od starożytności przypominano, że wśród wielu spraw, którymi człowiek powinien się zajmować, wśród wiedzy, którą powinien zdobywać, ważne jest poznanie samego siebie. Słynny napis nad wejściem do świątyni delfickiej "gnothi seauton" - poznaj samego siebie, jest ciągłym wezwaniem do tego, aby człowiek, choć zajęty różnymi sprawami, starał się zdobywać wiedzę o tym, kim jest, skąd pochodzi, jaka jest jego natura, a wszystko po to, żeby się w swoich problemach nie zagubił. Stąd sądzę, że sympozjum to, jak i wszystkie z cyklu "Zadania współczesnej metafizyki" są propozycją także dla szerokiego kręgu odbiorców. Serdecznie zapraszam do udziału.

Dziękuję za rozmowę.
Elżbieta Skrzypek
"Nasz Dziennik" 2006-12-13

Autor: wa