Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Symfonie Haydna

Treść

Z końcem sierpnia ukazał się kolejny znakomity album Berlińskich Filharmoników pod dyrekcją ich szefa, Brytyjczyka sir Silone Rattle'a. Tym razem nagrano symfonie Haydna.

Wytwórnia EMI Classics zarejestrowała znakomite wykonania koncertowe Symfonii nr 88-92 oraz Symfonii koncertującej B-dur na obój, fagot, skrzypce i wiolonczelę Franza Josepha Haydna. Ten dwupłytowy zestaw utworów, zaprezentowanych przez Filharmoników Berlińskich pod batutą Simona Rattle'a, to wspaniały przykład wielkiej muzyki wykonywanej z wirtuozerią, wdziękiem, energią i humorem.
O samych dziełach Rattle mówi: "Dla mnie Haydn jest największym pośród niedocenianych kompozytorów". Zaś o tym wykonaniu pisano: "Rattle emanuje niesamowitą energią. Charakteryzuje go niezwykłe oddanie dla zadania, które sobie wyznaczył. I rozumie, w jaki sposób sprawić, by muzyka Haydna się uśmiechała. [...] Na pierwszy rzut oka widać, że Rattle uwielbia tę muzykę. Filharmonicy Berlińscy w okrojonym składzie grali z wyraźną przyjemnością, a pod batutą Sir Simona Rattle'a zaprowadzili słuchaczy w sfery przeżyć rzadko spotykanych w wykonaniach Haydna. Nowe, barwne brzmienia zostały odkryte przed publicznością, a stworzono je między innymi dzięki wyjątkowym 'filharmonicznym' solistom orkiestry, którzy w swej grze wyróżniali się techniczną perfekcją i doskonałą muzykalnością".
Symfonie nr 88 i 89 zostały skomponowane w 1786 roku dla Johanna Petera Tosta, skrzypka orkiestry Haydna, na dworze rodziny Esterházy. Symfonie nr 90-92 skomponowane w latach 1787-1788 powstały na zamówienie francuskiego arystokraty, hrabiego d'Ogny. Haydn skomponował Symfonię koncertującą B-dur na obój, fagot, skrzypce i wiolonczelę w Londynie w 1791 r. dla przyjaciół muzyków.
Solistami wykonania Filharmoników Berlińskich są: Toru Yasunaga (skrzypce), Georg Faust (wiolonczela), Jonathan Kelly (obój) oraz Stefan Schweigert (fagot).
Od 2002 r. Simon Rattle jest głównym dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym Filharmoników Berlińskich. Pod koniec czerwca i w lipcu 2007 r. podczas festiwalu w Aix-en-Provence, sir Simon Rattle wraz z orkiestrą dali cztery koncerty z "Walkirią" Wagnera oraz cztery występy z dziełami symfonicznymi Berlioza, Pascala Dusapin, Debussy'ego i Ravela.
W sezonie 2007/2008 orkiestra Berliner Philharmoniker świętuje 125-lecie działalności. Simon Rattle planuje w najbliższym roku poprowadzić 72 z 93 koncertów symfonicznych w Berlinie oraz odbyć trasę koncertową po Austrii, Szwajcarii, USA, Francji, krajach bałtyckich oraz Skandynawii.
ks. Arkadiusz Jędrasik
"Nasz Dziennik" 2007-09-04

Autor: wa