Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Symbol wiary i dziedzictwo narodowe

Treść

W ramach renowacji sanktuarium na Świętym Krzyżu, prowadzonych przez obecnych jego kustoszy Ojców Oblatów, odbudowana zostanie wieża kościoła zburzona przez Austriaków w 1914 roku. Jak podkreślił o. Bernard Briks, superior klasztoru i kustosz sanktuarium, wieża stanie się również atrakcją architektoniczną.

Sprawę odbudowy sanktuaryjnej wieży wspiera biskup sandomierski ks. Andrzej Dzięga, biskup kielecki ks. Kazimierz Ryczan, biskup radomski ks. Zygmunt Zimowski, a także parlamentarzyści, świętokrzyskie władze wojewódzkie i samorządowe, różne instytucje, media, harcerze. Inicjatorem akcji jest Polskie Radio Kielce. Jak informuje o. Damian Kopyto OMI, koszt odbudowy wieży wynosi 4 miliony złotych. Na wkład własny potrzeba około 600 tys. zł, reszta pochodzić będzie z funduszy pomocowych Unii Europejskiej.
Ksiądz biskup Andrzej Dzięga w komunikacie skierowanym do sandomierskiej wspólnoty diecezjalnej stwierdził, że dar serca każdego ofiarodawcy przyczyni się do odbudowy świętokrzyskiego zabytku, zaś odbudowana wieża stanie się wotum za uroczystości jubileuszowe. - Z racji na swój najcenniejszy skarb, jakim są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, klasztor już przed wiekami stał się pierwszym narodowym sanktuarium w Polsce. Poprzez wieki napełniony benedyktyńską modlitwą i pracą klasztor świętokrzyski był świadkiem wielu radosnych, a także bolesnych przeżyć, ważnych dla Kościoła i dla całego Narodu. Zwycięstwa narodowe owocowały tutaj echem dziękczynnych modłów i cennych wotów. Klęski narodowe odbijały się z kolei cierpieniem klasztoru, a nawet niszczeniem budynków oraz profanowaniem tego świętego miejsca. Tak też stało się w czasie pierwszej wojny światowej, kiedy to wysadzono w powietrze architektoniczny symbol klasztoru, jakim była przez wieki górująca nad Puszczą Świętokrzyską wieża kościoła - przypomniał pasterz diecezji sandomierskiej.
Podobnie ks. bp Kazimierz Ryczan stwierdził, że decyzję o odbudowie wieży świętokrzyskiego sanktuarium podjęli Polacy miłujący tę cząstkę Polski, która od setek lat jest chlubą regionu i miejscem kultu. - Sięgając do momentów świetności materialnej i kulturowej naszego Narodu, zniszczonej, niestety, przez obcych najeźdźców i rodzimych wrogów, coraz głębiej uświadamiamy sobie znaczenie skarbów religijnej duchowości i narodowej tożsamości. Wartości te, ukryte w licznych budowlach religijnych, stają się wezwaniem dla współczesnego pokolenia Polaków. Niech wieża sanktuarium Świętego Krzyża, dokąd od wieków zmierzali pątnicy z całej Europy, góruje nad okolicą. Niech głosi Chrystusowe zbawienie - powiedział ksiądz biskup.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2008-04-28

Autor: wa