Symbol sztuki ludu polskiego
Treść
Pochylone głowy w cierniowej koronie, zadumane nad ludzkim losem, pełne lirycznego smutku, tak charakterystyczne dla krajobrazu wsi polskiej, zobaczyć można na wystawie "Frasobliwy" w Muzeum Narodowym w Kielcach. Autorami prezentowanych rzeźb są najstarsi świętokrzyscy świątkarze.
Ludowi artyści, twórcy ponad sześćdziesięciu wystawionych tu rzeźb, w sposób bardzo indywidualny wyrażają smutek i cierpienie Chrystusa. Przykuwają wzrok zarówno wizerunki oddające łagodne zamyślenie, troskę, cierpienie, współczucie i zrozumienie dla chłopskiego losu, a także osamotnienie Zbawiciela, jak i te pełne dramatyzmu, przeszywającego bólu, wielkiego miłosierdzia dla najbiedniejszych. Rzeźbione są różnorodną techniką, nierzadko polichromowane. Figury Chrystusa frasobliwego ustawiane były w Polsce już w XVII wieku w kościołach, kaplicach i przydrożnych kapliczkach. W połowie XIX wieku, w okresie rozkwitu kultury ludowej, gdy wykształciły się jako samodzielny - wzorowany na późnogotyckich i barokowych rzeźbach - typ ikonograficzny, znalazły również miejsce na polach, na wzgórkach, przy drogach, a zwłaszcza na ich skrzyżowaniach i przed zagrodami chłopskimi.
Wystawę rzeźb twórców ludowych dopełniają zdjęcia wizerunków Chrystusa i świętych, kapliczek i przydrożnych krzyży rozrzuconych wśród świętokrzyskiego pejzażu, wykonane przez Tadeusza Czarneckiego, malarza, grafika i fotografika. Z ekspozycją koresponduje też prezentowana w muzeum stała wystawa "Region Świętokrzyski - człowiek i środowisko", na której dominuje tematyka pasyjna: rzeźby i obrazy ukazujące Chrystusa umęczonego i ukrzyżowanego, wyrażające głęboką wiarę ludu polskiego. Wystawę "Frasobliwy" można oglądać do końca sierpnia 2009 roku.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2009-04-16
Autor: wa