Symbol świetności Torunia
Treść
Władze Torunia wraz z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku zamierzają podjąć działania zmierzające do stworzenia w skali 1:1 wiernej repliki średniowiecznego statku handlowego z przełomu XIII i XIV w., tzw. kogi. Ma ona stać się symbolem świetności rozkwitu Torunia w czasach jego przynależności do Związku Miast Hanzeatyckich.
Statek "eksponowany byłby w Toruniu na wiślanym nabrzeżu przy bulwarze Filadelfijskim na wysokości Bramy Mostowej i stanowiłby z pewnością dużą atrakcję turystyczną, co w połączeniu z ekspozycją muzealną w jego wnętrzu nawiązującą do czasów przynależności Torunia do Hanzy pozwoliłoby stworzyć unikatową w skali kraju atrakcję turystyczną" - powiedział Marcin Czyżniewski, rzecznik prezydenta Torunia.
Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją kogi w dwóch niemieckich miastach: Kilonii i Totgelow. Prezydent Torunia Michał Zaleski wyraził już zgodę na rozpoczęcie prac studyjnych pozwalających na określenie zakresu robót i kosztów rekonstrukcji kogi. Termin ukończenia rekonstrukcji planowany jest na czerwiec 2008 roku.
Kogi były najpopularniejszymi średniowiecznymi statkami towarowymi charakterystycznymi dla Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Odegrały wielką rolę w handlu hanzeatyckim, zwłaszcza od XII do XIV wieku. Budowano je w wielu stoczniach Europy, w tym m.in. w Gdańsku i Elblągu, gdzie ich wizerunki umieszczano nawet na pieczęciach tych miast.
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-12-06
Autor: wa