Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święty Paweł wciąż fascynuje

Treść

Z okazji święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła pod honorowym patronatem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej, wczoraj w Muzeum Diecezjalnym Dom Długosza w Sandomierzu została otwarta wystawa pt. "Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie". Na otwarcie ekspozycji przybył z relikwiami świętego ks. dziekan Krzysztof Rusiecki, proboszcz sandomierskiej parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Na wystawie pojawiły się prace artystów lubelskich związanych z duszpasterstwem środowisk twórczych. Malarstwo, rysunek, rzeźby i instalacje nawiązujące do słów i dzieł św. Pawła zaprezentowali: Joanna Barczyk, Katarzyna i Mariusz Drzewińscy, Joanna Polak, Wojciech Mendzelewski, Krystyna Rudzka-Przychoda, Cezary Sienkiela i Ewa Szczęsna-Sienkiel. - Święty Paweł fascynuje do dziś, stąd pomysł zorganizowania wystawy lubelskich twórców, których dzieła zostały zainspirowane postacią Apostoła Narodów - powiedział ks. Marek Sawicki z Lublina. - W sposób charakterystyczny dla czasów współczesnych autorzy pragną ukazać własne przemyślenia związane z postacią świętego. Na pewno czynią to na różne sposoby, ale pozostaje jedna wspólna myśl: złożenie hołdu Bogu za dar św. Pawła - dodał.
- Te dzieła sztuki to jest wasza refleksja i wasze zadumanie nad św. Pawłem - zwrócił uwagę ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, podkreślając, że wystawa ma wymiar głęboko religijny, ewangelizacyjny, bo św. Paweł nadal ewangelizuje. Jak podkreśliła Urszula Stępień, kustosz muzemu w Sandomierzu, zachowało się wiele wyobrażeń św. Pawła z dawnych wieków, m.in. obraz ukazujący scenę nawrócenia świętego, moment jego głębszego zanurzenia się w Bogu. - Pochylając się nad myślą św. Pawła, sięgamy do korzeni chrześcijaństwa - podkreśliła Stępień.
Alicja Trześniowska
Nasz Dziennik 2010-01-26 Nr 21

Autor: jc