Święty Andrzej - apostoł męczennik
Treść
Zdjęcie: arch./ -
Dziś obchodzimy wspomnienie św. Andrzeja Apostoła. Jednego z najbliższych uczniów Jezusa i współpracowników w dziele zbawienia. Poniósł śmierć męczeńską w Patras w Grecji 30 listopada ok. 65 roku.
Był rybakiem pochodzącym z Betsaidy Galilejskiej. Powołał go Jezus Chrystus razem z jego bratem Szymonem Piotrem. Był jednym z najbliższych uczniów i współpracowników w dziele zbawienia. Poniósł śmierć męczeńską w Patras w Grecji. Dziś czcimy go m.in. jako patrona małżeństw, rybaków, rycerzy i żeglarzy.
Święty Andrzej Apostoł pochodził z Betsaidy. Był młodszym bratem pierwszego Papieża – św. Piotra. Święty był uczniem św. Jana Chrzciciela. Do grona Apostołów powołał go Jezus nad Jordanem. Moment powołania Andrzeja opisują wszyscy ewangeliści.
Droga do wypowiedzenia „tak” Chrystusowemu powołaniu nie była łatwa. Obaj bracia opuścili Jezusa po pierwszym spotkaniu i wrócili do Galilei. Tam dalej prowadzili życie rybaków. Ponownie słowa powołania usłyszeli podczas pracy przy sieciach. „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim” (Mt 4,19-20).
Postać św. Andrzeja jest bardzo często przytaczana w Ewangeliach. Jednakże mniej wiemy o jego działalności po Zesłaniu Ducha Świętego. Tradycja mówi, że głosił on Dobrą Nowinę w wielu krajach. Szczególnym miejscem jego aktywnej działalności były okolice Morza Czarnego i Grecji. Według wielu innych przekazów miał ewangelizować w Azji Mniejszej. Właśnie z stamtąd miał udać się do Patras, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Miał być zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”, dlatego krzyż w tej postaci zwykło się nazywać „krzyżem św. Andrzeja”. Święty Andrzej z radością przyjął ten rodzaj śmierci. W czasie jego konania na krzyżu osłoniła go nadzwyczajna jasność. Trwało to około pół godziny, aż do jego śmierci. Tradycja podaje, że śmierć męczeńską poniósł 30 listopada ok. 65 roku.
Relikwie św. Andrzeja w 356 r. przewieziono z Patras do Konstantynopola. Tam zostały umieszczone w kościele Apostołów. Po zajęciu Konstantynopola w roku 1202 krzyżowcy przenieśli relikwie do Amalfi, w pobliżu Neapolu. Z polecenia Papieża Piusa II głowa św. Andrzeja trafiła do Rzymu. Umieszczono ją w Bazylice św. Piotra. Była tam do 25 września 1964 r., kiedy to papież Paweł VI w duchu ekumenizmu polecił zwrócić relikwię głowy św. Andrzeja kościołowi w Patras.
Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła wystawiono w roku 357 w Konstantynopolu. W Polsce ku jego czci wystawiono 121 kościołów i kaplic. Najstarszy z nich znajduje się w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Powstał w stylu romańskim.
Rafał Stefaniuk
Nasz Dziennik, 30 listopada 2014
Autor: mj