Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto muzyki w Leżajsku

Treść

W bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Inauguracja imprezy zbiegła się w czasie z zakończeniem trwającego blisko trzy lata remontu słynnych XVII-wiecznych leżajskich organów. Odnowiony instrument poświęcił podczas uroczystej Eucharystii JE abp Ignacy Tokarczuk.
Podczas koncertu inauguracyjnego odbyło się światowe prawykonanie "Sonaty na troje organów", skomponowanej specjalnie na leżajski instrument przez krakowskiego kompozytora Tadeusza Machla. Utwór wykonały studentki klasy organów krakowskiej Akademii Muzycznej: Marta Dramowicz, Bogna Pękala i Agnieszka Radwan, pod kierunkiem dyrektora artystycznego festiwalu prof. Józefa Serafina. Ponadto melomani usłyszeli Improwizację nt. "Te Deum" Charlesa Tournemire'a, Preludium i Fugę Es-dur Jana Sebastiana Bacha oraz Koncert B-dur G.B. Lucchinettiego. W II części koncertu w barokowych wnętrzach bazyliki o doskonałej akustyce świetnie zabrzmiała Msza B-dur "Terezjańska" Josepha Haydna. Wykonawcami utworu byli Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Chór Reprezentacyjny ZSM nr 1 w Rzeszowie oraz soliści: Iwona Sawulska - sopran, Katarzyna Suska - mezzosopran, Paweł Skałuba - tenor, i Marcin Nałęcz-Niesiołowski - bas. Podczas tegorocznej edycji imprezy w cotygodniowych poniedziałkowych koncertach (23.06 - 25.08) w bazylice leżajskiej wystąpią wybitni artyści z Polski i zagranicy, m.in. Kazimierz Moszyński, Izabela Szota, Małgorzata Hennig, Bogumiła Gizbert-Studnicka, Joachim Grubich, Jan Vladimir-Michalko, Bernhard Haas, Jarosław Malanowicz, Andrzej Białko czy Balys Vaitkus. Tegoroczny XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku zakończy koncert organistowski Andrzeja Chorosińskiego oraz występ zespołu Affabre Concinui.
Jak powiedział nam kustosz klasztoru OO. Bernardynów w Leżajsku ojciec Stanisław Komornik, tegoroczny festiwal jest wyjątkowy z kilku względów. - Po raz pierwszy bowiem po kilkuletniej przerwie zabrzmiały odnowione organy. Podczas żmudnych prac zachowano wartość zabytkową instrumentu, ale również jego niezwykłe walory brzmieniowe. Wart podkreślenia jest również fakt, że po raz pierwszy w historii muzyki podczas koncertu inauguracyjnego został wykonany utwór na trzy instrumenty jednocześnie - "Sonata na troje organów" Tadeusza Machla. Jest to o tyle trudne, że podczas wykonywania utworu muzycy, siedząc za filarami, nie mieli kontaktu wzrokowego. Mimo to podjęli się tego zadania. W historię tegorocznego festiwalu wplata się także 550. rocznica działalności bernardynów na ziemiach polskich. Chcemy, by festiwal odzwierciedlał również i to wydarzenie - podkreślił ojciec Komornik.
Słynne w świecie leżajskie organy pod względem brzmieniowym należą do czołówki tego typu instrumentów w świecie. Budowane w latach 1680-1682 przez Stanisława Studzińskiego, a następnie przez Jana Głowińskiego w latach 1686-1693, należą do najstarszych i największych po katedrze oliwskiej. Zdobione bogatą snycerką z lat 1680-1693, stanowią obok walorów muzycznych niepowtarzalne dzieło kunsztu rzemieślniczego.
Mariusz Kamieniecki, Leżajsk
Nasz Dziennik 4-06-2003

Autor: DW