Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto Miłosierdzia

Treść

Tegoroczne Święto Miłosierdzia Bożego wpisuje się w trwający w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rok jubileuszowy. Przeżywane będzie pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei". Święto Miłosierdzia Bożego celebrowane jest też bardzo uroczyście m.in. w Płocku, gdzie przed 81 laty Siostra Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego, a także w Ostrówku - miejscu rozeznawania powołania przez Helenę Kowalską.
Dziesięć lat temu, 17 sierpnia 2002 r., bł. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski dokonał konsekracji bazyliki w Łagiewnikach i zawierzenia całego świata Miłosierdziu Bożemu. - Ojciec Święty nie tylko dokonał beatyfikacji, później kanonizacji Siostry Faustyny, ale ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Dokonał tego na przełomie tysiącleci, wskazując na Miłosierdzie Boże jako szczególne światło i nadzieję dla całego świata - zaznacza w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, wicerektor sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Papież bardzo pragnął, aby w sanktuarium była kaplica wieczystej adoracji, nieustannej modlitwy o miłosierdzie dla całego świata. W dniu jego odejścia do Domu Ojca rozpoczęła się wieczysta adoracja. - Jest to żywy pomnik jego obecności i ciągłej modlitwy o miłosierdzie dla wszystkich przybywających tu pielgrzymów, ale także dla całego Kościoła i świata - mówi ks. prałat Ślusarczyk.
Rokrocznie w tych dniach do sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach przybywa około 200 tys. wiernych z całej Polski i innych stron świata. Słowacy oraz Węgrzy stanowią najliczniejszą grupę wśród pielgrzymów zagranicznych.
Wieczór Jana Pawła II rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00. Eucharystii celebrowanej o północy będzie przewodniczył ks. bp Grzegorz Ryś, wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej. Od 6.00 co dwie godziny będą sprawowane Msze Święte. Centralna Eucharystia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem ks. kard. Stanisław Dziwisza, metropolity krakowskiego, rozpocznie się o godz. 10.00. Godzinie Miłosierdzia będzie przewodniczył ks. bp Jan Zając.
Szczególnemu spotkaniu z miłosiernym Jezusem służy również trwająca w archidiecezji krakowskiej peregrynacja wiernej kopii słynącego łaskami obrazu Jezusa Miłosiernego. Już 108 parafii przeżyło czas nawiedzenia, a kolejne się do niego przygotowują.
W niedzielę obraz wraz z relikwiami apostołów Bożego Miłosierdzia będzie umieszczony przy ołtarzu polowym. Po uroczystościach Pan Jezus w kopii cudownego obrazu wraz z relikwiami św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II wyruszy do kolejnych parafii, począwszy od św. Rodziny w Zakopanem.
Centralnym wydarzeniem wpisanym w obchody Święta Miłosierdzia Bożego w Płocku będzie Eucharystia celebrowana o godz. 10.00 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Libery. Zwiedzać będzie można sanktuarium Miłosierdzia Bożego zwane też Betlejem Miłosierdzia Bożego, które znajduje się w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku, gdzie przebywała Siostra Faustyna Kowalska i gdzie przed 81 laty miała pierwsze widzenie Pana Jezusa w pozie w jakiej został przedstawiony na obrazie "Jezu ufam Tobe".
Niedziela Bożego Miłosierdzia to również dobry czas na odwiedzenie miejsca uświęconego roczną pracą i mieszkaniem św. Siostry Faustyny - Domu Świętej Faustyny w Ostrówku (diecezja warszawsko-praska), gdzie przyszła sekretarka Bożego Miłosierdzia, opiekując się dziećmi i domem rodziny Lipszyców, rozeznawała swoje powołanie. Najważniejszym punktem uroczystości w tym miejscu będą Koronka i Msza św. sprawowana o godz. 15.00 przez ks. bp. Kazimierza Romaniuka z ponowieniem zawierzenia diecezji Miłosierdziu Bożemu.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik
Piątek, 13 kwietnia 2012, Nr 87 (4322)

Autor: jc