Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto lotników cywilnych i wojskowych

Treść

Z okazji przypadającego w poniedziałek Święta Lotnictwa w Warszawie uczczono pamięć poległych lotników, uhonorowano weteranów i wyróżniono żołnierzy współczesnych sił powietrznych. Uroczystości rozpoczęła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył prymas Polski, kardynał Józef Glemp.

Przed pomnikiem poświęconym lotnikom poległym w czasie drugiej wojny światowej na Polu Mokotowskim w Warszawie przedstawiciele Dowództwa Sił Powietrznych oraz weterani i miłośnicy lotnictwa, a także delegacje instytucji centralnych, organizacji lotniczych, jednostek wojskowych i baz lotniczych złożyli wiązanki w hołdzie poległym. Nad zgromadzonymi przeleciał klucz czterech odrzutowców szkolno-treningowych Iskra, które pozostawiły na niebie biało-czerwoną smugę.

Najlepsi lotnicy zostali w poniedziałek wyróżnieni krzyżami zasługi, medalami. Szef MON Radosław Sikorski ocenił, że siły powietrzne są obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się rodzajem sił zbrojnych.

Minister przypomniał, że w listopadzie do Polski przylecą z USA pierwsze samoloty F-16. – Dzień, w którym pierwsze polskie F-16 wylądują na polskiej ziemi, by podjąć dla niej służbę w powietrzu, znajdzie się w kronikach polskich skrzydeł obok lotniczego mistrzostwa Żwirki i Wigury, heroizmu pilotów września 1939 r. i bohaterstwa polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii – ocenił szef MON.

Sikorski przypomniał także, że zapadły już decyzje, dzięki którym w latach 2007–2009 siły powietrzne zostaną wzmocnione o pięć samolotów C-130 E Herkules.

Minister wskazał także, że Polska zdecydowała o przystąpieniu do NAPMO – organizacji NATO powołanej do kierowania i zarządzania programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania, dzięki czemu staniemy się współwłaścicielem 17 samolotów systemu AWACS.

Uroczystości rozpoczęła msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski mówił przed mszą o znaczeniu przyjaźni. – Przyjaźń to wartość, o której mówią wszystkie kultury. Dzięki przyjaźni piloci z zaufaniem siadają za sterami samolotów przygotowanych przez mechaników – powiedział biskup polowy.

Święto Lotnictwa jest obchodzone w lotnictwie wojskowym i cywilnym w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie.

Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura lecieli maszyną RWD-6.

Do 1931 r. święto obchodzono 5 listopada, w rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu wojskowego w 1918 roku. W PRL Dzień Lotnika świętowano 23 sierpnia, w rocznicę pierwszych walk 1. pułku lotnictwa myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944 roku.
(PAP)
aso, amal

"TVP" 2006-08-29

Autor: wa