Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świątynie na Kresach

Treść

Dzisiaj w Warszawie o godz. 15.00 w Biurze Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (Krakowskie Przedmieście 64) otwarta zostanie wystawa pt. "Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach Dawnej Rzeczypospolitej". Ukazuje ona najpiękniejsze świątynie kresowe, które przez wieki były i wciąż pozostają ostoją kultury polskiej i życia religijnego Polaków zamieszkałych na wschodnich rubieżach.

Mieszkańców Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej zawsze łączyło przywiązanie do Ojczyzny, patriotyzm i wiara. Świadectwem postaw religijnych tamtejszej ludności są liczne świątynie, często celowo zniszczone i zaniedbywane, w mury których wpisane są tragiczne losy, często cierpienie, a także pragnienie wolności i tęsknoty za Ojczyzną. Autorem ekspozycji "Pamięć i Wiara. Kościoły na Kresach Dawnej Rzeczypospolitej" jest przemyślanin Stanisław Szarzyński z rodziny kresowej, który przez pryzmat 260 zdjęć utrwalił 65 najpiękniejszych świątyń. Jak podkreśla, warto pamiętać, że na Kresach stykają się dwa narody, dwie kultury i dwie cywilizacje, dla których wspólnym mianownikiem jest wiara. To wszystko powinno łączyć ludzi, a nigdy dzielić. Wystawa skierowana jest zarówno do ludzi starszych - kresowiaków i ich rodzin, dla których będzie pewnego rodzaju wspomnieniem, ale także do młodzieży jako lekcja historii. - Nieodłącznym elementem dawnych dziejów Polski są miejsca kultu religijnego, których na Ukrainie nie brakuje. Wystawa jest efektem wieloletnich wyjazdów na Kresy. Mam nadzieję, że również mieszkańcy stolicy zechcą zobaczyć współczesne oblicze polskich świątyń, często spustoszonych i zdewastowanych, które podobnie jak wierni spragnieni Boga oczekują na przejaw dobrej woli ze strony tamtejszych władz i możliwość przywrócenia obiektom kultu dawnej świetności - uważa autor ekspozycji.
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. lwowskie kościoły: katedrę, kościół pw. św. Antoniego, św. Magdaleny czy chociażby katedrę w Kamieńcu Podolskim. Ponadto świątynie w Rudkach, Zbarażu, Starej Soli, Gródku Jagiellońskim, Kołomyi, Czortkowie, Lubieniu Wielkim, a także wiele innych obiektów kultu religijnego. Większość z nich, dziś zdewastowana, jak chociażby XVII-wieczny kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Komarnie czy Chyrowie, wciąż czeka na odnowienie i przywrócenie do kultu wiernych, a część pozostałych z wielkim wysiłkiem tamtejszej społeczności mozolnie podnosi się z ruin. Powstają także nowe świątynie, np. we Lwowie Zboiskach, Tarnopolu czy Szeginiach, które także znalazły swój wyraz w pracach autora wystawy. W siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" wystawa będzie prezentowana do 25 sierpnia br. Później od 9 września przez tydzień będzie ją można oglądać w parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-07-25

Autor: wa