Świątynia w pełnej krasie
Treść
Ponad pół miliona złotych kosztował remont zabytkowej XVIII-wiecznej świątyni w Łukawcu (pow. lubaczowski). Nowego blasku nabrała też dzwonnica osadzona na dwóch wiekowych dębach.
Świątynia w Łukawcu została zbudowana w 1754 r. i stanowi typowy przykład skromnej budowli drewnianej, której forma nawiązuje do rozwiązań wykształconych jeszcze w okresie średniowiecza. W trakcie trwającego pół roku remontu wymieniono m.in. strop, dach, a także szalunek, który pokrywa belki zrębu. Mimo starań nie udało się jednak przywrócić dawnego wyglądu sygnaturki, która jeszcze w okresie powojennym zwieńczona była kopułą ośmioboczną charakterystyczną dla budowli cerkiewnych pogranicza polsko-ukraińskiego. Po remoncie sygnaturka ma czterospadowy daszek.
Odrestaurowano także przykościelną dzwonnicę osadzoną na dwóch wiekowych dębach. W ocenie konserwatorów zabytków, budowla jest ewenementem na skalę kraju, nigdzie bowiem nie ma dzwonnicy, która byłaby zawieszona na dębach. Według miejscowej legendy, drzewa zostały posadzone przez króla Jana III Sobieskiego w okresie odsieczy wiedeńskiej. Remont zabytkowej świątyni w Łukawcu, przeprowadzony przez fachowców z Podhala, trwał pół roku i kosztował ponad pół miliona złotych. 370 tys. zł przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 30 tys. pochodzi z Funduszu Kościelnego MSWiA, a pozostałą kwotę przekazali wierni.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-11-05
Autor: wa