Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Treść

W najbliższą niedzielę obchodzimy 93. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Ojciec Święty Benedykt XVI w przygotowanym z tej okazji orędziu zwraca naszą uwagę na migrującą rodzinę. Pragnie uwrażliwić każdego z nas na ten problem, gdyż emigracja poszczególnych członków rodziny powoduje cierpienia wszystkich domowników. Papież wskazuje na fakt coraz częstszych wyjazdów zarobkowych kobiet, matek, które pozostawiają swe dzieci, mężów, starających się zapewnić byt rodzinie. Każda rozłąka wpływa negatywnie na więzy rodzinne, dlatego Benedykt XVI zwraca uwagę na pilne łączenie rozdzielonych rodzin.
Na całym świecie, poza Polską, żyje ponad 20 mln Polaków. Tylko od maja 2004 r. z kraju wyjechało ponad 1,2 mln naszych rodaków. Historia migracji Polaków sięga końca XVIII wieku, ogromna była emigracja powojenna, a potem po stanie wojennym. Znamy emigrację w celach zarobkowych, ale także z powodów politycznych.
Od 2004 r. zjawisko migracji znów przybiera na sile. Gdy rozmawia się z Polakami rozsianymi po świecie, wyczuwa się ich ogromną tęsknotę za Ojczyzną. Tam, gdzie polskość się zachowała, nawet w miejscach tak odległych, jak Ameryka Południowa, nasi rodacy wskazują, jak ogromną w tym rolę odegrały rodzina oraz Kościół. Paradoksalnie, obecnie właśnie rodzina i Kościół narażone są na największe ataki. Dlatego należy uczynić wszystko, byśmy solidarnie, zarówno Polacy żyjący w kraju, jak i na obczyźnie, bronili największych dla nas wartości. Przykładem niech będą ci, którzy dzięki swym rodzinom zdołali pokochać Polskę, choć urodzili się na obczyźnie. Mogli odwiedzić Ojczyznę dopiero u schyłku życia.
Katarzyna Cegielska
"Nasz Dziennik" 2007-01-12

Autor: wa