Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Światowe skarby kultury

Treść

Zbiór wiernych kopii mozaik raweńskich prezentuje Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Na wystawie zatytułowanej "Antyczne mozaiki z Rawenny" znalazły się reprodukcje najcenniejszych dzieł z V i VI wieku, wpisanych w roku 1997 na listę światowego dziedzictwa.
Kolekcja, którą możemy oglądać w krakowskim muzeum, powstała na początku lat 50. Głównym celem twórców była popularyzacja Rawenny i jej bezcennych skarbów. Po raz pierwszy ekspozycję pokazano w Paryżu w 1951 roku. Kopie stworzyli włoscy artyści mozaikarze. "Cały zbiór wykonano w oparciu o złożoną i ścisłą metodologię, w celu zagwarantowania absolutnej wierności oryginałom. Najpierw poprzez odpowiednią kalkę przyłożoną do oryginalnych mozaik odrysowano dokładny i pełny kontur rysunku wszystkich kostek. Potem zebrano próbki wszystkich kolorów w różnych odcieniach, aby następnie zamówić u producentów szkła w Murano i Wenecji tafle szkła, z których poprzez ręczne cięcie otrzymano kostki mozaiki" - czytamy w katalogu wystawy.
Mozaiki raweńskie za pomocą wizerunków ludzkich czy motywów zoomorficznych przedstawiają treści biblijne. Głównymi inspiratorami teologicznymi ich powstania byli m.in. św. Piotr Chryzolog, doktor Kościoła (V wiek), arcybiskup Maksymian (VI wiek).
W Krakowie zobaczymy kopie dzieł z Mauzoleum cesarzowej Galli Placydii, m.in. ikonograficzne przedstawienia św. Pawła i św. Jana, gołębie czerpiące z wody życia czy charakterystyczny szczegół sklepienia. Bogato reprezentowane są skarby bazylik San Vitale (m.in. przez przedstawienie miasta Jerozolimy czy postać lwa będącego symbolem Ewangelisty św. Marka) i San Apollinare Nuovo. Ta ostatnia posiada mozaikę o wyjątkowej wartości, przedstawiającą Matkę Bożą siedzącą na tronie i trzymającą na kolanach małego Chrystusa, błogosławiącego prawicą. Wystawa to także kopie dzieł z baptysteriów: Arian i Ortodoksów oraz Kaplicy Arcybiskupiej.
Ekspozycja została zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie, Urząd Miasta Rawenny przy współpracy z Muzeum Archeologicznym. W Krakowie gościć będzie do końca listopada.
Małgorzata Bochenek

"Nasz Dziennik" 2004-11-15

Autor: kl