Świątecznie w łańcuckim Muzeum
Treść
XVII-wieczna rodowa siedziba Lubomirskich i Potockich Muzeum-Pałac w Łańcucie przygotowuje się do nowego sezonu, który rozpocznie się wiosną tego roku. Choć czasu jeszcze sporo, w obiekcie rozpoczęło się wielkie sprzątanie. Tylko w ubiegłym roku muzeum zwiedziła rekordowa liczba ponad 370 tys. turystów.
Pracownicy łańcuckiego pałacu mają do posprzątania 244 pokoje i salony. Ponadto trzeba będzie umyć 225 okien, wyczyścić tysiące eksponatów, setki żyrandoli, zabytkowego szkła, porcelany i stylowych mebli. Niemało wysiłku trzeba też będzie włożyć w pracochłonne czyszczenie i froterowanie 150-letnich podłóg. Jak poinformowała nas Bożena Rybkowska, kierownik działu wnętrz łańcuckiego zamku, zabieg ten wieńczący trud kilkumiesięcznego sprzątania, choć z pozoru łatwy, wymaga nie lada ostrożności i dużej precyzji. - Zamkowe parkiety kładziono zgodnie z dawną tradycją na piaskowym podłożu. Dlatego podczas froterowania należy uważać, by nie naruszyć zabytkowych klepek. Dawniej praca ta - wykonywana przez kilkanaście osób w ciągu kilku tygodni - była bardzo mozolna. Na każdą klepkę z osobna trzeba było nałożyć warstwę wosku, a następnie rozcierać ją specjalnymi szczotkami z końskiego włosia, tzw. kartaczami.
Dzisiaj pracę ludzkich mięśni zastąpiła specjalnie skonstruowana maszyna nakładająca wosk i polerująca całą powierzchnię. - Dzięki temu efekt pracy podziwiany przez turystów jest znacznie lepszy - dodaje Bożena Rybkowska. Wprawdzie pomieszczenia muzealne są obecnie zamknięte dla zwiedzających, a sezon turystyczny rozpocznie się dopiero w kwietniu, to w związku ze Świętami Bożego Narodzenia przygotowano dla gości atrakcję w postaci ogromnych choinek przystrojonych ozdobami wykonanymi na wzór stosowanych przez ostatnich właścicieli pałacu. Można je podziwiać w Wielkiej Sieni i Sali Balowej. Dodatkowo elementem podkreślającym nastrój świąteczny w dawnej rodowej siedzibie Lubomirskich i Potockich jest szopka betlejemska z woskowymi figurami.
Mariusz Kamieniecki
Nasz Dziennik 6-01-2004
Autor: DW