Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Świat szopek

Treść

Do 31 stycznia 2008 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie czynna będzie wystawa zatytułowana "Ludowa historia Bożego Narodzenia". Zaprezentowano na niej dawne i współczesne dzieła sztuki i plastyki obrzędowej związane ze świętami.

- Szopka jako jeden z niewielu elementów kultury tradycyjnej jest zjawiskiem żywym. Podobnie jak jasełka i pastorałki zawsze należała do sfery kultury popularnej, której zainteresowania, styl i system wartości wciąż się zmieniają. Rokrocznie ustawiana w kościołach czy nawet na ulicach przyciąga widzów w każdym wieku - podkreślają organizatorzy wystawy. Zaprezentowane na ekspozycji szopki różnych typów, wycinanki i malarskie przedstawienia ukazują Boże Narodzenie w lokalnym, polskim krajobrazie, często nawet w scenerii konkretnego miasta czy regionu. Architektura stajenek betlejemskich nawiązuje do form polskiego budownictwa ludowego lub konkretnych miejskich budowli, takich jak krakowskie Sukiennice, Zamek Królewski w Warszawie czy Opera Poznańska. Wokół narodzonego Jezusa stoją postacie ubrane w stroje ludowe, przedstawiciele różnych grup zawodowych i zwierzęta hodowane w chłopskich gospodarstwach oraz dziko żyjące.
Temat Bożych narodzin wciąż inspiruje twórców. W prezentowanych szopkach przegląda się współczesność, tzn. aktualne tematy społeczne, polityczne i podkreślające specyfikę kulturową poszczególnych regionów. Twórcy chętnie portretują w nich grupy zawodowe i środowiska lokalne, z których się sami wywodzą. W ostatnich latach w różnych częściach Polski organizuje się konkursy wzorowane na krakowskim konkursie na najpiękniejszą szopkę. Mobilizują one twórców do szukania nowych rozwiązań, technik i materiałów, do wprowadzania ciekawych detali. Przykłady takich najciekawszych prac konkursowych można również obejrzeć na muzealnej wystawie, którą uzupełniają fragmenty tekstów wybranych kolęd i pastorałek, nawiązujące do lokalnej rzeczywistości.
Eksponaty pokazane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Muzeum w Łęczycy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Współczesnego Pomorskiego Rękodzieła Marynistycznego w Gdyni i Kręgu Seniorów "Wiarusy" 2. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej im. Kazimierza Wielkiego.
PCz
"Nasz Dziennik" 2007-12-24

Autor: wa