Świat przygotowuje się do pożegnania Ojca Świętego
Treść
Ponad 200 zagranicznych delegacji spodziewanych jest na pogrzebie Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie. Liczba przywódców poszczególnych krajów może wzrosnąć, ponieważ wciąż zgłaszane są kolejne osoby. Natomiast liczba wiernych, według włoskich władz, może przekroczyć nawet 5 mln.
Przyjazd na uroczystości pogrzebowe zapowiedzieli m.in. prezydent USA George W. Bush, sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, prezydent Francji Jacques Chirac, Niemiec - Horst Koehler, oraz kanclerz Gerhard Schroeder. Wielką Brytanię będą reprezentowali premier Tony Blair, a także następca tronu książę Karol. Z Rosji przyjedzie tylko premier Michaił Fradkow i były prezydent Michaił Gorbaczow, a z Izraela - minister spraw zagranicznych Silvan Shalom.
Z Polski przyjedzie 5-osobowa delegacja: prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Marek Belka, marszałk Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz i Senatu - Longin Pastusiak, oraz były prezydent Lech Wałęsa.
Wśród dostojników innych Kościołów chrześcijańskich spodziewany jest przede wszystkim patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Rosyjski Kościół prawosławny ma reprezentować metropolita Cyryl. Z Aten przyjedzie zwierzchnik greckiego Kościoła prawosławnego Chrystodulos. Zapowiedziana jest również delegacja Kościoła prawosławnego z Gruzji.
Ani władze Włoch, ani prasa nie są zgodne co do liczby pielgrzymów, którzy przyjadą na pogrzeb. Mówi się o
dwóch milionach, ale nie wyklucza się nawet pięciu. Prasa spekuluje, że władze specjalnie podają tak dużą liczbę, aby zniechęcić wybierających się do Rzymu, gdyż przyjęcie tak wielu ludzi stanowi poważny problem organizacyjny i logistyczny.
WP, KAI
Chiny
Bojąc się wzmocnienia religii i dążeń wolnościowych Chińczyków, komunistyczne władze Chin nie zdecydowały się wysłać delegacji na pogrzeb - poinformowała agencja Asianews. Ponadto - choć wcześniej komuniści wysłali kondolencje po odejściu z tego świata Ojca Świętego - jednocześnie kontynuowali aresztowania kapłanów podziemnego Kościoła katolickiego zwalczanego przez władze za to, że pozostaje wierny Stolicy Apostolskiej. Agencja poinformowała o aresztowaniu zakonnika i biskupa oraz nałożeniu ograniczeń w poruszaniu się na innych duchownych.
Ponadto największe chińskie portale internetowe zablokowały wpisy internautów po śmierci Jana Pawła II - poinformowała AFP. Najpopularniejsze portale jeszcze w niedzielę pełne były wpisów wyrażających współczucie i smutek. Jednak już w poniedziałek nie zauważono ani jednego. Kierownictwo jednego z portali potwierdziło cenzurowanie komentarzy, wykorzystując do tego najnowocześniejszą technologię, która pozwalała jedynie autorowi na zobaczenie swojego wpisu, dla wszystkich innych pozostaje on zaś niedostępny. Kierownictwo portali zaprzecza, jakoby dostało polecenie w tej sprawie, wiadomo jednak, że działało pod presją komunistycznych władz.
BM, PS
Wietnam
Również komunistyczne władze tego kraju nie wyślą swej delegacji do Rzymu - informowała wczoraj agencja Asianews. Podobnie jak Pekin wystosowały one kondolencje po odejściu Papieża ze świata. Wietnamscy komuniści pozwolili jednak na uczczenie w kraju przez katolików tego smutnego wydarzenia oraz wyjazd wietnamskich pasterzy na uroczystości do Rzymu. Udział w nich zapowiedział ks. abp Joseph Ngo Quang Kiet i ks. kard. Jean-Baptiste Pham Minh Man.
BM
Korea Północna
Pamięć Ojca Świętego uczcili także katolicy w Korei Północnej. Północnokoreańska agencja KCNA podała wczoraj, że specjalne nabożeństwa odbyły się w Phenianie i w całym kraju. Agencja poinformowała, że depeszę kondolencyjną do Stolicy Apostolskiej wysłał "przewodniczący Komitetu Centralnego Stowarzyszenia Koreańskich Katolików". Kościół katolicki w Korei Płn. nie ma oficjalnego statusu. Metropolita Seulu ksiądz arcybiskup Nicholas Cheong powiedział, że wiadomo, iż w Korei Płn. są katolicy, lecz ich dokładna liczba nie jest znana. Według jego szacunków, może ona wynosić ok. 3000 osób. W sąsiedniej Korei Południowej jest 4,5 miliona katolików.
Litwa
Na Litwie duchowni i media zastanawiają się, czy w obliczu śmierci Papieża Litwini należycie się zachowali. Postawiono pytanie: dlaczego mieszkańcy kraju tej narodowości, którzy w 80 proc. deklarują, że są katolikami, w większości obojętnie przyjęli wiadomość o tym, że Ojciec Święty odszedł? W sobotę wieczorem i przez całą noc wierni modlili się tylko w polskim kościele Świętego Ducha i w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. W opinii metropolity kowieńskiego ks. abp. Sigitasa Tamkewicziusa, powściągliwość Litwinów jest całkiem zrozumiała. - Uważam, że to jest zupełnie naturalne. Przecież nie jesteśmy Włochami czy Afrykanami. Jesteśmy bardziej powściągliwi. Nie martwi mnie osobiście to, że od rana do wieczora nie ma tłumów w kościołach - cytuje ks. abp. Tamkewicziusa polski dziennik "Kurier Wileński". Litewski filozof Vytautas Aliszauskas we wtorek na antenie polskiej rozgłośni radiowej w Wilnie "Znad Wilii" takie, a nie inne zachowanie Litwinów próbował tłumaczyć tym, że "na Litwie nie ma tradycji manifestowania swych uczuć. Litwini nawet w kościołach śpiewają cicho". - Sądzę, że Litwini tak samo jak Polacy serdecznie kochają Papieża, ale Jego śmierć przeżywają w ciszy i skupieniu - stwierdził.
Kuba
Kubański przywódca Fidel Castro wziął udział w poniedziałek we Mszy św. w intencji Jana Pawła II w katedrze w Hawanie. Poza Castro w nabożeństwie uczestniczyli m.in. minister spraw zagranicznych Felipe Perez Roque i przewodniczący kubańskiego parlamentu Ricardo Alarcon de Quesada. Mszę św. celebrował metropolita Hawany, ks. kard. Jaime Ortega. "Odpoczywaj w pokoju, niestrudzony bojowniku o przyjaźń pomiędzy narodami, wrogu wojny i przyjacielu ubogich" - napisał wcześniej Castro w księdze kondolencyjnej wystawionej w Nuncjaturze Papieskiej w kubańskiej stolicy. "Niezapomniany przyjaciel" - nazwał ponadto Papieża Fidel Castro, mając na myśli opowiedzenie się za złagodzeniem amerykańskich sankcji wobec Kuby od czasów rewolucji w 1959 r., która wyniosła do władzy Castro. Formalnie Kuba jest krajem bezwyznaniowym. Jednak 10 lat temu władze usunęły z konstytucji zapis, który nie pozwalał wierzącym na wstępowanie w szeregi rządzącej wyspą partii komunistycznej. W styczniu 1998 roku Papież Jan Paweł II odbył pielgrzymkę na Kubę. Wcześniej, w listopadzie 1996 r., przyjął Castro na audiencji w Watykanie. Przywódca Kuby nie przyjedzie jednak do Rzymu na uroczystości pogrzebowe. Jak poinformowała wczoraj wieczorem ambasada Kuby przy Stolicy Apostolskiej, na czele delegacji kubańskiej uda się do Rzymu przewodniczący kubańskiego parlamentu Ricardo Alarcon.
PS, PAP, KAI
Ukraina
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko osobiście weźmie udział w zapowiedzianych na piątek w Watykanie uroczystościach pogrzebowych Ojca Świętego Jana Pawła II. Rzeczniczka prezydenta, Iryna Heraszczenko, poinformowała wczoraj, że prezydent ogłosi piątek na Ukrainie dniem żałoby narodowej, aby w ten sposób "złożyć hołd temu, który tak wiele uczynił dla obrony pokoju na całym świecie". Prezydent Juszczenko, który wyznaje prawosławie, powiedział, że jest "głęboko zasmucony" śmiercią Papieża Jana Pawła II, przypominając, że w 2001 r. Ojciec Święty odwiedził Ukrainę.
KWM, PAP
Niemcy
Prezydent Niemiec Horst Koehler i kanclerz Gerard Schroeder zapowiedzieli, że wezmą w piątek udział w uroczystościach pogrzebowych. Rzecznik prasowy rządu poinformował, że kanclerz wraz z innymi ministrami rządu weźmie udział we Mszy żałobnej odprawionej w kościele Polskiej Misji Katolickiej - bazylice Świętego Jana w berlińskiej dzielnicy Neukoelln. W dniu uroczystości pogrzebowych obowiązywać będzie w całych Niemczech żałoba narodowa.
Waldemar Maszewski, Hamburg
Czechy
W Pradze Mszy św. za Jana Pawła II przewodniczył ks. kard. Miloslav Vlk.
W Czechach nie ogłoszono jednak żałoby narodowej. Władze czeskie będzie reprezentował na pogrzebie prezydent Vaclav Klaus i minister spraw zagranicznych Cyril Svoboda.
Słowacja
W wypełnionej wiernymi katedrze Świętego Mikołaja w Bratysławie Eucharystię w intencji Ojca Świętego sprawował ks. abp Jan Sokol, metropolita Bratysławy i Trnawy, a jego koncelebransem był nuncjusz apostolski ks. abp Henryk Nowacki. Na Mszy św. obecny był prezydent Ivan Gasparowicz, premier Mikulasz Dziurinda i inni politycy. Ksiądz abp Sokol podkreślił "niezwykłą uwagę i miłość", jaką Jan Paweł II otaczał Słowację i jej mieszkańców.
Chorwacja
W Zagrzebiu prymas Chorwacji ks. kard. Josip Bozanić wyraził wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za wizyty w tym kraju. Na znak łączności z Papieżem zapalono tysiące świec. Dzień pogrzebu Ojca Świętego - 8 kwietnia - rząd Chorwacji ogłosił dniem żałoby narodowej.
ONZ
Rada Bezpieczeństwa ONZ minutą ciszy uczciła pamięć Ojca Świętego. Jednocześnie ambasadorowie 15 krajów członkowskich tego gremium, podejmującego najwyższe decyzje polityczne Organizacji, złożyli wyrazy ubolewania katolikom na całym świecie. Wezwał do tego urzędujący przewodniczący Rady, ambasador Chin Wang Guangya. Wcześniej sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zapowiedział swój udział w uroczystościach pogrzebowych.
Bułgaria
Parlament bułgarski minutą ciszy uczcił wczoraj pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II. Władze kraju będzie reprezentował na pogrzebie prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow. W delegacji składającej się też z przedstawicieli rządu znajdą się również reprezentanci bułgarskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego.
BM, PAP
"Nasz Dziennik" 2005-04-06
Autor: ab