Świat potrzebuje modlitwy i mądrości
Treść
W tysiącletnim Sandomierzu, na ziemi naznaczonej przed wiekami obecnością misjonarzy czasów świętych Cyryla i Metodego, odbyło się IV Sandomierskie Spotkanie Cyrylometodiańskie "W duchu świętych Cyryla i Metodego". W spotkaniu uczestniczyli arcybiskupi, biskupi, księża, naukowcy, przedstawiciele kultury z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Polski i USA oraz politycy. Wzięli oni udział w sympozjum naukowym pod hasłem "Chrześcijańska demokracja wyzwaniem dla współczesnej Europy", nawiązującym do misyjnego dzieła Apostołów Słowian i duchowego fundamentu myśli Ojca Świętego Jana Pawła II.
Do modlitwy w intencji Europy wezwał uczestników spotkania pasterz Kościoła sandomierskiego ks. bp Andrzej Dzięga podczas Mszy św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem ks. kard. Mariana Jaworskiego. Jak stwierdził ordynariusz sandomierski, w dobie obecnego kryzysu gospodarczego, który jest owocem jeszcze trudniejszego kryzysu ducha, świat potrzebuje modlitwy, świat potrzebuje mądrości.
Ksiądz biskup Udvardy György w imieniu nieobecnego JE ks. Prymasa Węgier Pétera Erdö, przewodniczącego Episkopatu Węgier oraz przewodniczącego Europejskich Konferencji Episkopatu, dziękował ks. bp. Andrzejowi Dziędze za kapłanów z diecezji sandomierskiej i innych stron Polski pracujących w archidiecezji Esztergom Budapeszt. Odczytał też homilię Prymasa Węgier, w której dostojnik Kościoła węgierskiego zaapelował, by wzorem świętych Apostołów Słowian spotykający się w Sandomierzu przedstawiciele narodów Europy Środkowej stali się odważnymi głosicielami Ewangelii. - Mamy co mówić człowiekowi, rodzinie, wspólnotom i narodom. Kościół jako jedyny ma wiele do powiedzenia narodom wszystkich czasów, a prawdy, które głosi, są uniwersalne i obejmują swoim zasięgiem każdego człowieka i wszystkie wymiary człowieczeństwa - stwierdził węgierski Prymas. Wskazał dalej, by radować się wolnością, którą daje nam Chrystus, gdyż światu trudniej jest manipulować człowiekiem, który jest wolny w Chrystusie, i aby nie pozwolić na utratę tej wolności.
Pod koniec Eucharystii ks. bp Dzięga dokonał aktu zawierzenia Europy, prosząc Boga o siłę wiary i ducha jedności dla narodów, odwagę i radość chrześcijańskiego świadectwa w świecie. Podczas Mszy św. wręczone zostały honorowe wyróżnienia świętych Cyryla i Metodego "Signum Temporis" ks. kard. Marianowi Jaworskiemu, wieloletniemu arcybiskupowi metropolicie lwowskiemu obrządku łacińskiego, oraz Michalovi KovaĄc ovi, pierwszemu prezydentowi Republiki Słowacji, za dzieło integracji narodów.
Alicja Trześniowska, Sandomierz
"Nasz Dziennik" 2009-02-16
Autor: wa